Fransa’da günlerdir tartışılan “İslam“ konusu tırmanarak devam ediyor. Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırıda Dört kişi yaşamını yitirdi altı kişi yaralandı.

Ümit Kalın

Saldırının ardından terör şüphesi ile soruşturma başlatıldı. Avignon kentinde de silahlı bir şüphelinin polis tarafından vurulduğu bildirildi. Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi yaptığı açıklamada saldırganın üç kez tekbir getirdiği iddaa edildi.!

Fransa en yüksek düzeyde terör alarmı verdi

“Başı kesilerek öldürüldü!“

Polis yetkilileri, saldırıda üç kişinin öldürüldüğünü ve altı kişinin de yaralandığını açıkladı.

Reuters’in verdiği habere göre bir polis yetkilisi, saldırıda bir kadının başının kesilerek öldürüldüğü söyledi. Polis, yakalanmaya çalışılırken yaralanan saldırganın hastaneye kaldırıldığını ve ifadesinin alındığı bilgisini verdi.

Terör şüphesi ile soruşturma başlatıldı

Olayı teyit eden Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise saldırıya ilişin ayrıntılı açıklama yapmadı.

Saldırının ardından Paris Terörle Mücadele Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Alman haber ajansı dpa, cinayetlerin bir terör eylemi olduğu şüphesi ile savcılık tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu.

„Dehşet verici şekilde öldürüldü“

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, eylemi bir terör saldırısına işaret ettiğini ifade eden Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, BFM televizyonuna saldırı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Saldırganın yaralanmasının ardından da defalarca „Allahu Ekber“ diye bağırdığını belirten Estrosi, saldırı sonucu üç kişinin öldüğünü söyledi. Estrosi, iki kişinin kilisenin içinde öldürüldüğünü ve kaçan üçüncü kişinin de aldığı yaralar sonucu yaşamını yitidiğini aktardı. 

Saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Alpes-Maritimes bölgesi milletvekili Eric Ciotti, saldırının ‘terör saldırısı olarak değerlendirildiğini’ söyledi.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi de yaşananların ‘Notre-Dame kilisesinin ortasında bir terör saldırısına işaret ettiğini’ belirtti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nice’e giderek olay yerinde incelemelerde bulundu.

Diğer yandan Fransız medyası Nice’teki saldırıdan birkaç saat sonra Avignon şehrinde de sokakta çevresindekileri bıçakla öldürmekle tehdit edip ‘Allahu Ekber’ diye bağıran bir kişinin polis tarafından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

Fransa’nın Suudi Arabistan Büyükelçiliği de yazılı açıklamasında, Cidde konsolosluğunda bir görevliyi bıçakla yaraladığı belirtilen bir saldırganın gözaltına alındığını duyurdu.

Nice’te ne oldu? 

Nice’te kilisedeki bıçaklı saldırıda dört kişi öldürüldü.

Fransız medyasındaki haberlere göre kilise içinde öldürülen bir kadın ve bir erkek boğazları kesilmiş halde bulundu.

Bir diğer kadın da kiliseden kaçıp yakındaki kafeye girmeye çalışırken birkaç defa bıçaklandı ve daha sonra hayatını kaybetti.

Saldırı anında kilisede bulunan görgü tanıklarının şehir genelinde kurulan özel koruma ve alarm sistemini harekete geçirdikleri bildirildi.

Fransız parlamentosunda saldırıda ölenler bir dakikalık saygı duruşuyla anıldı. İçişleri Bakanı Gérald Darmanin kriz değerlendirmesi için bakanları topladı.

Estrosi, gazetecilere açıklamasında ‘polis müdahalesinde yaralanan şüphelinin ‘Allahu Ekber’ diye bağırdığını’ söyledi.

Estrosi, “Bugün, İslami faşizme yeni kurbanlar vererek çok daha ağır bedeller ödemekteyiz. Buna şüphe yok (…) Sürekli ‘Allahu Ekber’ diye tekrar tekrar bağırdı” dedi.

Belediye Başkanı Estrosi, kilise içinde öldürülenlerden birinin bekçi olduğunu ve kilisenin karşısındaki bara doğru kaçmaya çalışırken öldürüldüğünü söyledi.

Estrosi, “Şüpheli saldırgan polis tarafından vuruldu ve gözaltına alındı. Hala yaşıyor, hastaneye götürüldü” dedi ve “Artık yeter. Fransa’nın, topraklarımızda İslami-faşizmden temizlemesi için barışçıl yasalardan kendisini muaf tutmasının vakti gelmiştir” diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Saldırıyı kınıyoruz

Türkiye Dişileri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada Nice saldırısını kınadı.

Açıklamada “Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekânında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin, dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak, Nice şehri sakinleri başta olmak üzere, Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz” dendi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Twitter hesabından saldırıyı kınayıp “Tüm kalbimle Fransa’nın yanındayım (…) Bütün Avrupa Fransa ile dayanışma halinde. Barbarlık ve fanatiklik karşısında kararlı ve birlik içinde olacağız” mesajı paylaştı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de ‘menfur saldırıyı kınadığını’ ifade edip “Bütün Avrupa sizinle” diye seslendi.

Avrupa Parlamentosu Sözcüsü David Sassoli de “Şiddet ve nefreti körükleyip yaymak isteyenler karşısında birlik olma sorumluluğumuz var” açıklaması yaptı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Fransız halkına seslenip “Yalnız değilsiniz” dedi.

Fransa Müslüman İnanç Konseyi’nden kınama

Fransa Müslüman İnanç Konseyi (CFCM) Twitter hesabından saldırıyı kınadı. Açıklamada “Nice’teki Notre-Dame Bazilikası yakınlarında gerçekleştirilen terör saldırısını kınıyoruz” dendi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diledi.

Nice’te 14 Temmuz 2016 Ulusal Bayramı’nda da silahlı bir saldırgan aracını kutlamalar için toplanan kalabalığa doğru sürmüş, saldırıda en az 86 kişi ölmüştü.

Çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlenmişti. Saldıranın Tunus doğumlu bir Fransız vatandaşı olduğu bildirilmişti.

Nice’te 2016’daki saldırıdan günler sonra da Rouen’deki bir kilisede Papaz Jacques Hamel sabah ayini sırasında boğazı kesilerek öldürülmüştü.

Fransa’nın başkenti Paris’te de 16 Ekim’de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Muhammed Peygamber’in karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürülmüştü.

Soruşturmada Samuel Paty’i öldüren Abdoulakh A.’nın ailesinden dört kişi, Paty’nin çalıştığı okuldaki bir veli ve ‘radikal İslamcı’ olmakla bilinen bir kişinin yanı sıra beş öğrenci gözaltına alınmıştı.