2015 yılının ekim ayından bu yana İsrail’de ve işgal altındaki topraklarda şiddet artarken İsrail hapishanelerindeki genç Filistinli sayısı da yüksek sayılara ulaştı.

Kolay hedef olarak görülen çocuklar işgale karşı direnen Filistin halkını caydırmak ve korkutmak maksadıyla düzenli olarak gözaltına alınıyor ve dünya’da bunu sessizce izliyor…

18 yaş altı 440 çocuk var ve bunların 104’ü 15 yaşın altında.

Şu anda İsrail hapishanelerinde gözaltında 18 yaş altı 440 çocuk var ve bunların 104’ü 15 yaşın altında. Bu sayı İsrail ordusunun 2008 yılında elindeki verileri kamuoyuyla paylaşmaya başlamasından beri bildirilen en yüksek sayı.

İsrail güçlerinin tutukladığı Filistinli çocukların sayısı geçen yılın ekim ayından bu yana hem İsrail hem de Filistin tarafından gerçekleştirilen şiddetli saldırı dalgasıyla birlikte ciddi biçimde artış gösterdi. 2015 yılında İsrail’in süregiden zulmü, Mescid-i Aksa çevresinde artan gerginlik ve İsrailli yerleşimciler tarafından işlenen suçların karşılıksız bırakılmasına tepki olarak Batı Şeria ve Gazze’de yaygınlaşan huzursuzluğu müteakiben tutuklanan Filistinli çocuk sayısında artış oldu.

929’un üzerinde çocuk tutuklandı

İsrail güçleri geçen yıl neredeyse her gün yaşanan ve yoğunluğu giderek artan şiddet ve saldırılardan bu yana Filistinlilere yoğunlaştırılmış güvenlik tedbirleriyle karşılık veriyor. İsrail tarafından gözaltında tutulan çocukların sayısındaki ani artışa neden olan kitlesel tutuklamalar da bu güvenlik tedbirleri çerçevesinde uygulanıyor. Filistin’in resmî istatistiklerine göre yalnızca 2015 senesinde 929’un üzerinde çocuk tutuklandı ve bu rakam önceki yıllarda tutuklanan çocuk sayısının oldukça üstünde. Aralık 2015’in sonunda ise yaşları 12 ila 15 arasında değişen 116 Filistinli çocuk İsrail tarafından gözaltında tutuldu.

En genç kız çocuğu olan 12 yaşındı

Geçtiğimiz nisan ayında gözaltına alınan en genç kız çocuğu olan 12 yaşındaki Dima al-Wawi illegal bir İsrail yerleşkesinde adam öldürmeye teşebbüsten İsrail hapishanelerinde iki buçuk ay kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Kendisine aslında dört buçuk ay ceza verilmiş olan al-Wawi serbest bırakılması için ailesinin yaptığı başvurular sonrasında ödenen 8.000 Şekellik (2.100 Dolar) tazminat ile ceza süresini sonlandırdı.

İsrail askerî mahkemeleri tarafından yargılanıyor

Mart ayının başlarında yaşları 14 ila 17 arasında değişen yedi Filistinli çocuk Doğu Kudüs’ün bir mahallesinde İsrail arabalarına taş atmaktan, bir yıldan üç yıl üç aya kadar değişen sürelerle hapis cezasına çarptırıldı. Bu yedi gencin hepsi cezalarının infazından önce sekiz ay ev hapsinde tutuldular.

Filistinli tutsak hakları derneği Addameer’in tahminlerine göre yaklaşık 700 Filistinli çocuk her yıl İsrail Ordusu tarafından gözaltına alınıp, sorguya çekilip tutuklandıktan sonra İsrail askerî mahkemeleri tarafından yargılanıyor.

Gece yarısı soğuk namlularla uyandırılıyorlar

Gençler genelde gece yarısı yataklarından alınarak, İsrail askerleri tarafından doğrultulan namlular eşliğinde sürüklenerek gözaltına alınıyor. Vakaların yüzde 97’sinde çocuklar avukatları ya da yetişkin bir aile ferdi yanlarında bulunmaksızın sorguya çekilmiş. Yüzde 88’inde ise tutuklanmalarının nedeni hakkında ve de haklarına dair bilgilendirilmemişler.

Aileler çocuklarını görme mücadelesi veriyor

İsrail’de hapsedilen çocuk tutuklular, ailelerin büyük çoğunluğu gözaltındaki çocuklarını ziyaret edebilmek için giriş izni alma mücadelesi verdiği için ebeveynlerini genelde üç aylık periyodun sonuna doğru yalnızca bir defa görebiliyorlar. Bu aynı zamanda çocukların tutuklanma, sorgulanma ve hapsedilme süreçlerini herhangi bir destek olmaksızın tek başlarına yaşadığı anlamına geliyor.

66 kadar çocuk itirafa zorlamak maksadıyla sorgulama aşamasında tek kişilik hücrede tutulmuş. Çocuklar tecritte yaklaşık 13 gün kalmış. Hatta bir çocuk 45 gün boyunca tecritte tutulmuş.

İşkenceye maruz kalmışlar

Görüşme yapılan 429 çocuktan yüzde 75’i tutuklama ve sorgulama esnasında çeşitli fiziksel şiddet biçimlerine maruz kalmış. İsrailli askerlerin başvurduğu işkenceler arasında genellikle tokatlama, dövme, tekmeleme ve şiddetle itme var.

İnsan hakları örgütleri uzun bir süre idari gözaltı uygulamasına karşı kampanya yürüttü. Nisan sonunda Uluslararası Af Örgütü idari gözaltı uygulamasına derhâl son vermesi noktasında İsrail mercilerine baskı yaparak ceza gerektiren bir suç işlememiş ve uluslararası standartlara göre mahkeme edilmemiş çocukları salıvermeleri, gözaltında bulunan tüm tutukluların aileleri ve avukatları tarafından düzenli olarak ziyaret edilebilmelerine izin verilmesi ve yetişkinlerden ayrı tutulmaları çağrısında bulundu.