Başta Almanya olmak üzere Grup Yorum ’a Avrupa’da uygulanmak istenen yasak ve engellemelere karşı başlatılan kampanyanın ikinci konseri Stuttgart’ta coşkuyla gerçekleşti.

Yorum severler, demokratlar, vatanseverler kışa, kar yağışına rağmen Grup Yorum ’u dinlemek ve türkülerini birlikte söylemek için yollara düştüler. Yaklaşık 1200 kişi konser salonunu doldurdu…

Stuttgart Halk Meclisi adına yapılan konuşma çok samimi ve doğal idi. Çünkü halk meclisi konuşmacısı yemek tezgahında çalışırken önlüğü ile geldi. Halk Meclislerinin halkın sorunlarını çözmek için kendi örgütlenmesi olduğunu, örgütlenmenin önemini anlattı. Ardından özellikle Avrupa’da yozlaşmaya ve bunun en somut yakıcı biçimi olan uyuşturucu ve kumar illetine değindi. Türkiye’de Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuya ve Yozlaşmaya Karşı Mücadele Merkezi’nin başarısına değindi ve “Burada da HFG Mücadele Merkezi’ni kuracağız, bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz” dedi…

 

Konserin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ile başlayan selamlama, Nuriye Semih’leri, Tutsak Grup Yorumcuları, bütün devrimci tutsakları selamlayarak başladı.
Organizasyona destek veren Pforzeim AKM başkanı kısa konuşmasında ezilenlerin ve direnenlerin dayanışmasının önemini belirtti.

Ve Nazım Hikmet’in “Şarkılarımız” şiiri ile Grup Yorum sahneye davet edildi.
Grup Yorum bu kez 18 kişi olarak çıktı. Türküleriyle Halaylarıyla, kısa mesajlarıyla bir buçuk saat boyunca kitleyle bütünleşti.

Verilen aranın ardından MLPD ’li dostlar Grup Yorum ’un anti-faşist ve anti-emperyalist tutumundan dolayı yasaklanmak istendiğini, her zaman omuz omuza olacaklarını enternasyonal dayanışmanın önemini dile getirdiler. Ve Ciao Bella şarkısını Almanca ve

Türkçe olarak Grup Yorum ile birlikte seslendirdiler…

Nuriye ve Semih’in ilerleyen günlerinde uygun olmadığı için canlı bağlantı kurulamasa da salonda onları destekleyen sloganlar eksik olmadı.
Konser boyunca yeni albümden ve en eski şarkılardan oluşan repertuarıyla Grup Yorum kitleyi coşturdu.

Konser salonunda kurulan çeşitli stantlar arasında ev kadınlarının üstlendiği ev yemekleri ve tatlı standının “Tutsaklarımızla Dayanışalım” başlığı ile sunulması çok anlamlıydı ve büyük ilgi gördü.

Grup Yorum’un susturulamayacağı, şarkıların yasaklanamayacağı bir kez daha halkla bütünleşerek gösterildi…