Grup Yorum üyesi Ali Aracı’nın “örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü ikinci duruşmasında Aracı’nın tahliye edildiği kaydedildi.

Ali Arıcı Grup Yorum Üyesi

42 yaşındaki Ali Aracı 22 yıldır Grup Yorum’da, flüt ve kaval çalıyor. 19 Haziran 2019’dan beri ise tutuklu olarak hukuk mücadelesi veriyordu.

Ne olmuştu?

Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul’daki İdil Kültür Merkezi son iki yılda 10’dan fazla kez polis baskınına maruz kaldımıştı. Baskınlar sırasında Grup Yorum’a ait enstrümanlar başta olmak üzere birçok eşya kırıldı veya kaybedildi. Nota defterleri ve şarkı kayıtları zarar gördü. Albüm calışmaları yok edildi.

Baskınlarda 30’dan fazla kişi tutuklandı

Grup Yorum’un yaptığı açıklamaya göre, bu baskınlarda 30’u aşkın kişi tutuklandı. Grubun bazı üyeleri halen tutuklu.

Grup Yorumun üyesi Helin Bölek Ölüm Orucunda hayatını kaybetti!

Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, “Konser yasaklarının bitmesi, kültür merkezlerinin polis baskınına maruz kalmaması ve tutuklu üyelerinin serbest bırakılması” talepleriyle açlık grevine, ardından ölüm orucuna başladı. O dönem her ikisi de tutukluydu.

Bölek 20 Kasım 2019’da, Gökçek de Adli Tıp’ın raporu sonrası 24 Şubat 2020’de ara kararla tahliye edildi.

İbrahim Gökçek ise Ölüm Orucunu sonlandırdıktan sonra yaşamını yitirdi.

Helin Bölek ölüm orucunun 288. günündeyken 3 Nisan 2020’de, İbrahim Gökçek de ölüm orucunun 323. Günündeyken, 7 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Konser başvurusu reddedildi

Gökçek, grubun konser başvurusu yapmasının ardından 5 Mayıs’ta ölüm orucunu sonlandırarak hastanede tedavi altına alınmıştı ancak o da hayatını kaybetti.

İstanbul Valiliği, Yenikapı Miting Alanı için yapılan konser başvurusunu reddetti.