Grup Yorum, ölüm orucu direnişinin bir çözüme ulaşması yeni bir ölüm daha yaşanmaması için Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na Çağrı yaptı.

Yapılan çağrıda, “Türkiye’nin ve dünyanın en büyük devrimci müzik grubuyuz. 35 yıl boyunca ülkemizde ve dünyada sayısız konser verdik milyonlarla buluştuk. Sanatımızı yapabilmek için bedel ödemekten de çekinmedik. Üretimlerimiz ve kararlılığımız bizi büyüttü bugünlere getirdi. En kitlesel biletli konseri de biz yaptık en kitlesel ücretsiz halk konserini de. Halkın türkülerini yaptık, halkın ta kendisi olduk.

“Ancak son 5 yıldır konser veremiyoruz.“

Grup üyelerinin sürekli kültür merkezlerinin basılması ve tutuklanmasına dikkat çekilen açıklama şöyle devam ediyor:

Grup üyelerimiz periyodik olarak kültür merkezimizde yapılan baskınlarla tutuklanıyor. Bize sanatımızı yapma özgürlüğümüzü kazanmak için ölmekten başka bir yol bırakmadılar. Helin türkü söyleyebilmek için şehit düştü. Direnişimiz somut bir kazanım olmadan bitmeyecek.

Bize bir konser sözü verilsin

Bas gitaristimiz ölüm orucu direnişçimiz İbrahim Gökçek bir çağrı yapıyor ; Bize bir konser sözü verilsin tarih ve yer belirtilerek. Yarın ara Mahkemesi görülecek olan üyemiz Ali Aracı 20 Mayıs’ta duruşması olan Sultan Gökçek ve tüm tutsak üyelerimiz serbest bırakılsın. ölümleri durdurmanın yolu budur. Ne merhamet diliyoruz ne de vicdana çağırıyoruz. Adalet istiyoruz. Hukukun gereğini yapın ve ölümleri durdurun. Sanatçı dostlarımıza da bir çağrımız var; Bakanlıkları arayıp soralım ‘’Grup Yorum’un  talepleri neden karşılamıyor?’’ Grup Yorum’a ses olun, ölümleri durdurun.