Almanya’nın Düsseldorf’ta bir otelde geçen hafta yapılan aramada bir kişinin gözaltına alınmasının ardından Alman medyası Gülen yapılanması mensuplarına saldırı planlanmış olabileceği şüphesi ile soruşturma başlatıldığının altını çizdi.

Ümit Kalın

Alman medyasına da yansıyan çeşitli haberlere göre, Alman güvenlik birimleri, Almanya’da Gülen yapılanması mensuplarına bir saldırı planlanıp planlamadığını incelemeye aldı. Alman haber ajansı dpa’nın güvenlik çevrelerinden edindiği bilgiye göre, saldırı planlandığı şüphesinin bulunduğu, ancak henüz kesinlik kazanmadığı ifade edildi.

Gerçek mermi ve isim listesi

Söz konusu haberlerde, bir hafta önce Düsseldorf’ta bir otelde güvenlik güçleri tarafından yapılan aramada, 40 yasındaki bir Türk’ün kaldığı odada tabancanın yanı sıra gerçek mermi ve bir isim listesi bulunduğu belirtildi.

Yüksek miktarda para havale edilmiş

Bild gazetesi, gözaltına alınan şüphelinin banka hesabına yüksek miktarda para havale edildiğinin tespit edildiğini yazdı.

Spiegel ise arama sırasında bulunan isim listesinde Gülen yapılanmasına mensup kişiler ve bu kişilere ait bilgilerin bulunduğunu bildirdi.

Tabanca ile mermiler birbirine uymadı

Spiegel’in edindiği bilgilere göre, soruşturmada söz konusu kişilere yönelik saldırılar mı planlandığı ya da bu kişiler hakkında istihbarat toplanmasının mı öngörüldüğü sorularına yanıt aranıyor. Haberde, arama sırasında bulunan mühimmatın poliste kaygı yarattığı, el konulan tabanca ile mermilerin birbirine uymadığı ifade edildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Düsseldorf Savcılığı ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Polis tarafından 18 Eylül’de yapılan açıklamada, Düsseldorf Oberbilk’te bir otelde şüphe ile yapılan arama sonucu bir odada tabanca bulunduğu ve 40 yasında bir kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti. Özel tim ekiplerinin de yer aldığı arama sırasında önlem olarak oteldeki müşteri ve personelin tahliye edildiği kaydedildi. Açıklamada, arama sırasında şüpheli bir bavul bulunduğu, ancak uzmanlar tarafından yapılan aramada tehlikeli bir durumun saptanmadığı ifade edildi.