Özgüveniniz yerindeyse mücadele ruhunuzu asla kaybetmezsiniz

Güven güven güven… Hayatımızın her dakikasında karşımıza çıkan büyülü sözcüktür güven…

Bizim başkalarına karşı beslediğimiz güvenin en büyük kısmını doğuran, kendimize olan güvenimiz olmalıdır aslında.

Elbette hayatımızı etkileyen önemli faktörlerden biridir güven. Gerek kendimiz, geleceğimiz, insanlarla olan ilişkilerimiz ve gerekse toplumumuz ve insanlık adına yapacaklarımızın teminatıdır. Bu insanı başarıya götüren yolun kendisidir… Güven duygusu özünde cesaret, saygı, sevgi, kendini değerli hissetme gibi olumlu, güvensizlik ise; korku, endişe ve çekinme gibi olumsuz duyguları barındırır. Elbette biz bu konu hakkında mastır yapmadık, yapmadık ama kalemi elimize aldığımızda yazacak çok şeyimizin olduğunun altını çizmek isterim.

Kendimizle başlamaya ne dersiniz ?

Mesela kendimizle başlayalim. Kendi güvenimizi kazanabilmemiz için, öncelikle kendimizle ilgili artı eksi yeteneklerimizi gerçekçi bir şekilde teşhis etmeli, olumlu yönlerimizi besleyerek desteklemeli ve özgüven arttırıcı tutum ve davranışları sergilemeliyiz. Bu ukaladık boyutuna asla taşınmamalıdır. Aksi halde güvensizlik insanın kendine olan saygınlığının kaybolmasına, kendini değersiz biri olarak görmesine ve toplumdan kendini soyutlamasına neden olduğu gibi, insanın hata yapma riskini de arttırarak giderek mutsuz içine kapanmasına neden olur.
iç dünyası ile barış yapmış kimse artık bir çok şeyi aşmış demektir
Kendine güvenini kazanan, iç dünyası ile barış yapmış kimse artık bir çok şeyi aşmış demektir. Öncelikle kendine güvenen kimse karşı tarafa da güven telkin eder. Tabiri caizse ayakları yere sağlam basar. Kendinden emin hareket eder, yalandan, riyadan, uzaktır. Emanete hıyanet etmez, verdiği sözü her halükarda yerine getirir. İnsanlarla ilişkilerinde dürüstlük, doğruluk ve saygı ön plandadır. Dostluğa, arkadaşlığa önem verir. Kendine güvenen insanların bu kadar güzel özelliklere sahip olmaları çok normal. Çünkü böyle insanların saklayabilecekleri bir “BEN”i yoktur.. Dolayısıyla, bu kişiler hiç kuşkusuz herkes tarafından sevilen aranan insanlardır…
“Güven sevgiden önce gelir”
“Güven sevgiden önce gelir” güvenilen insan sevilir, değer görür. Kendisine güvenemediğimiz, davranışlarından emin olamadığımız, ama hasbel kader sevgi beslediğimiz bir arkadaşımız, dostumuz ile olan ilişkimiz kısa bir süre sonra bitecektir. Çünkü güvensizlik insanın iç dünyasında oluşturduğu şüphe; ateşin odunu yakıp bitirdiği gibi, sevgiyi gibi sevgiyi de yakıp kül eder.

„gerçek BEN“ olun

Günlük yaşamımızda bir çok kişi ile iletişim içindeyiz. Kimileriyle ticari, kimileriyle birlikte çalışma, kimileriyle sadece selamlaşıp geçme veya ayak üstü kısa bir sohbet şeklindedir. Bazı kimselerle ise dertlerimizi, sıkıntılarımızı, endişelerimizi, sevinçlerimizi, mutluluk ve hasretlerimizi paylaşırız. Hayat onlarla daha güzel ve daha anlamlı hale gelir. İç dünyamızı açabildiğimiz bu insanlar doğrularımızı ve yanlışlarımızı, iyi ve kötü yönlerimizi dostça söylerler. Hayallerimizi, isteklerimizi, daha doğrusu kendimizi gerçekleştiririz onlarla birlikte. Ve onların yanında „gerçek BEN“ oluruz.

Dostluğu, arkadaşlığı, kardeşliği, sırdaşlığı, dürüstlüğü onlarla yaşayın

Dostluğu, arkadaşlığı, kardeşliği, sırdaşlığı, dürüstlüğü onlarla yaşarız. Gerçek dostluk ve arkadaşlıklar yılların geçmesi, insanların birbirini tanıması, anlaması ve güven duygusuyla kurulur. Güveni sarsmadan bu güzel ilişkileri hayat boyu sürdürmek gerçekten zordur. Güven sarsılınca bütün ilişkiler bir anda yıkılır; yere düşen cam misali paramparça olur. Çünkü güven duygusu insanları birbirine bağlayan, birbirleri ile olan ilişkilerini perçinleyen bir mıknatıs gibidir, ama maalesef günümüzde pek de güvene kayda değer kişiler kalmamış.Bazı yakın saydığımız, dost bildiğimiz kişiler gönülden,karşılık menfaat beklemeden,yaptığımız işleri tebrik edip destek olmasını beklerken , senin yaptığına tırıvırı işler diyebiliyorlar.

Sizin iyi niyetinizden faydalanıp maddi manevi sizi kullandığını zannederler

Bir başka örnek vereyim; sizin iyi niyetinizden faydalanıp maddi manevi sizi kullanarak , dostluğunuzdan faydalanarak size bir takım işler yaptırıp, sizi zor durumda bırakıp ortadan kaybolabiliyor. sizin zor günlerinizde yanınızda olmuyor.

Bu çekememezlikler neden bilmiyorum…

İnsanlar birbirlerine destek olmak yerine neden köstek oluyorlar, birbirlerini çekemiyorlar. Görüyorum ki insanlarda bir hazımsızlık söz konusu burada. Kendi yapmak isteyip , cesaret edip adım atamadıkları işleri başkalarının yaptığını görünce bunu hazmedemiyorlar. Hep bir hata , negatif yan bulma tarafındalar.halbuki biraz giyim kuşam ve güzellikle,ön plana çıkmak yerine akıllarını çalıştırsalar. Başarının paylaşmanın güven ve dostluğun gerçek değerini kesinlikle öğreneceklerdir. Gerçekten güvenebileceğimiz dostlarımızın çok olması dileği ile saygı ve sevgilerimle…