Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Halk TV’ye verdiği beş gün ekran karartma cezası gece yarısı başladı. Verilen ceza ise tepkilere neden oluyor.

RTÜK tarafından Halk TV’ye verilen 5 gün yayın durdurma kararı yargıya taşınmıştı. Mahkeme, Halk TV’nin yürütmeyi durdurmaya yönelik yaptığı itirazı kabul etmedi, 5 günlük karartma cezası tebliğ edildi. Halk TV ekranı bu gece yarısı 00.00’da karardı.

Ayşenur Arslan’ın Medya Mahallesi programındaki dış politika eleştirilerini yasa ihlali sayan RTÜK, Halk TV’ye, „Yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz“ maddesinden 5 günlük ekran karartma cezası vermişti.

Taşçı: Lisansı iptal edilebilir

Halk TV’nin kapatılması tepkilere neden oldu. BirGün gazetesine konuşan RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, „Bugün beş günlük bir ekran karartma cezası ile karşı karşıya, ama eğer yine üst kurul tarafından tekrar ceza alırsa Halk TV’nin lisansı iptal edilecek. Yayıncılık açısından böyle bir tehlike var“ dedi.

Öte yandan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Halk TV’ye verilen cezayı eleştirdi. Babacan, Twitter’da „Muhalif seslerin zaten duyulamadığı medyada RTÜK’ün de fikir polisliğine soyunması kabul edilemez“ mesajını paylaştı.

Sosyal medyada tepki

Halk TV’nin kapatılması sosyal medyada da tepki çekti. RTÜK’ün verdiği ceza, #HalkTVSusturulamaz, #HalkTVkaratılıyor, #karartıldık“ etiketleriyle eleştirildi. Bazı kullanıcıların, #karartıldık etiketiyle profil resimlerini değiştirdikleri de dikkat çekti.

Beş gün sürecek olan karartma 2 Ekim’i 3 Ekim’e bağlayan gece saat 00.00’da son bulacak.

“Konuşma, yazma ve söylemeye devam edeceğiz“

Halk TV’nin 5 günlük ekran karartma cezasının tebliğ edilmesine Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile tepki gösteren eski CHP Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

Sadece Halk TV ekranı değil Türkiye karartılıyor ve koyu bir karanlığa mahkum edilmek isteniyor.

İktidar, alternatif ve farklı hiçbir sese tahammül edemiyor. Buna rağmen konuşmaya, yazmaya ve söylemeye devam edeceğiz. Hiçbir güç bunu engelleyemeyecek. Halk TV halktır! Halk susmaz.