Dünya genelinde korona aşısı için bir çok çalışma sürdürülürken, Almanya koronavirüs aşısı için ülke çapında 60 aşı merkezinin kurulması için hazırlıklara başladı.

Şevket Dalboy

Sağlık Bakanı Spahn toplumun büyük bir kesiminin en az altı ayda aşılanabileceğinin altını çizdi.

Aşı Merkezleri zorunluluktur

Almanya federal hükümeti eyalet yönetimlerine bu hafta gönderdiği mektupta, 10 Kasım tarihine kadar aşı merkezi kurulmasını istedikleri yerlerin adreslerini göndermesini istedi. Ülke çapında 60 merkezin kurulması planlanıyor. Aşının eksi 78 derece depolanması gerektiği ve aile doktorlarının muayenehanelerinde buna uygun ekipman bulunmadığı için özel aşı merkezlerinin kurulmasının zorunlu olduğu hatırlatıldı.

Aşılama en az altı ay sürer

Jens Spahn ise toplumun çoğunluğunun aşılanmasının en az altı ay süreceğini tahmin ediyor. Spiegel‚e bir açıklama yapan Spahn, aşı hazır olur olmaz „altı ya da yedi ayda aşı olmak isteyenlerin büyük bir kısmı aşılanabilir“ şeklinde konuştu. Spahn koronavirüs aşısının mecburi olmayacağını da sözlerine ekledi.

40’tan fazla aşının klinik testleri yapılıyor

Çalışmalarda hız kesmiyor, aşı geliştirme çalışmaları tüm dünyada hızla devam ederken halihazırda 40’tan fazla aşının klinik testleri yapılıyor.

Ekonomik ve toplumsal hayatın kısıtlanması gündeme gelebilec mi?

Bu arada, Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Almanya’da günlük yeni vaka sayısının 20 bine yükselmesi halinde ekonomik ve toplumsal hayatın kısıtlanmasının gündeme gelebileceğini söyledi. Bu sayıların durumun kontrolden çıkmış olduğu anlamına geleceğini belirten Montgomery, „O durumda sağlık daireleri açısından enfeksiyon zincirlerini takip etmek ve kırmak mümkün olmayacak ve ikinci bir kapanma tehlikesi baş gösterecek, çünkü virüs başka şekilde frenlenemeyecek“ söyleminde bulundu.