Pandemi dünyanın bir çok ülkesini yeni tedbirler almak zorunda bırakıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu riskli ülkelerden Almanya’ya gelenlere, havalimanında korona testi yapılması planlanıyor. Nihai kararın ise Cuma günü verileceğine inanılıyor.

Haber: Ümit Kalın

Koronavirüs salgını nedeniyle Almanya’nın oluşturduğu riskli ülkeler listesi ile ilgili olarak değişikliğe gitmeyi gündemine aldı. Buna göre Almanya’ya riskli ülkelerden gelenlere iki hafta karantina uygulaması yerine havalimanlarında korona testi yapılması daha mantıklı geliyor. Bu çerçevede havalimanlarında test merkezleri oluşturulması an meselesi.

16 Eyalet Sağlık Bakanlığı temsilcileri karar aldı

Havalimanlarında test uygulaması planı, dün Federal Eyalet Bakanlığı temsilcileri ile 16 eyaletin sağlık bakanları arasında video bağlantısıyla düzenlenen toplantıda gündeme geldi. Ancak bakanlar bu konuda nihai kararı Cuma gününe bıraktı. Bakanların Cuma günü tekrar bir araya gelerek ayrıntıları görüşmesi ve mali sorunlara yanıt bulmaya çalışması bekleniyor.

Karantina uygulamasında denetim zor

Şimdiye kadar geçerli olan uygulamaya göre riskli ülkelerden gelenlerin 14 gün boyunca ev karantinasında kalması gerekiyor. Ancak bu kişilerin gerçekten evde kalıp kalmadıkları ya da ilgili sağlık kurumları ile bağlantıda olup olmadıkları bir tartışma konusuydu. Alman hükümeti bu nedenle ülkeyi girişlerde yeni bir önlem alınması üzerinde duruyordu.

Ayrıntıların belirlenmesi gerekiyor

Bakanların, Cuma gününe kadar havalimanlarında korona testlerinin hangi koşullarda yapılacağını belirlemesi gerekiyor. Hızlı testlerin yapılabilmesi için sağlık kurumu çalışanlarının havalimanlarında ne şekilde görevlendirileceklerine ilişkin ayrıntıların, ayrıca testi pozitif çıkan kişilerin hangi süreçlerin geçirileceğinin netleştirilmesi gerekiyor.

Almanya, riskli ülkeler listesinde olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmış değil.

Türkiye’den Almanya’ya ya da karantina uygulaması olan başka bir ülkeye seyahat ettiğinde karantinadan muaf tutulmak için 110 TL karşılığında PCR testi yaptırabiliyordu.