Almanya’da kimi çocukları ellerinde yeni bilgisayar oyunları, cep telefonu ve ayaklarında Nike marka spor ayakkabısıyla görmek mümkün.

Öte yandan kimi çocuklar dondurulmuş gıdalarla besleniyor, büyük ağabey ve ablalarından kalan kıyafetleri giyiyorlar ve bunların bazıları hayatlarında hiç sinemaya gitmemişler.

Özellikle yalnız yaşayan, işsiz anne-babaların çocuklarında yoksulluk daha sık görülüyor. Tabii devlet fonları ya da sosyal yardımlar sayesinde hiçbir zaman aç kalmıyorlar. Ancak tüketim çağının yaşandığı bu dönemde sadece karın doyurmak, bu çocukların gelişimi için yeterli değil. Ve bu durum, gençlerin ve çocukların bazı sorunlar yaşamasına yol açıyor.

Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre, Almanya’da her beş çocuktan biri sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor. Ancak vakıf, araştırmalarındaki yoksulluk tanımına dikkat çekiyor.

Alman Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre Almanya’da çocukların yüzde 21’i maddi sıkıntılar nedeniyle önemli şeylerden uzun süreli mahrum yaşıyor. Çocukların yüzde 10’u ise dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor.

„Almanya’da yoksul olanların, uzun süreli yoksul kaldıklarını“

Araştırmasını Nürnberg İstihdam Dairesi’ne bağlı İsdihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü’nün verilerine dayandıran Bertelsmann Vakfı, çocukların değişik zaman aralıklarındaki durumunu değerlendirdi. Bertelsmann Vakfı Başkanı Jörg Dräger, „Almanya’da yoksul olanların, uzun süreli yoksul kaldıklarını“ ifade etti.

Yoksulluk sadece yetersiz beslenme değil

2008 yılında Hamburg’daki bir okulda çekilen bir kız çocuğunun fotoğrafı
Açıklanan verilere göre Almanya’da her beş çocuktan biri en az beş yıl sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor. Bertelsmann Vakfı, araştırmada baz aldıkları yoksulluk kavramının sadece çocukların beslenme yetersizliği çektiği anlamına gelmediğini vurguladı.

Araştırmada baz alınan yoksulluk, çocuklu bir ailenin Almanya genelindeki gelir ortalamasının yüzde 60’ından daha azı bir bütçeyle yaşamak zorunda olması olarak tanımlandı.

Bertelsmann Vakfı, yoksulluk şartlarına çocukların yeterli büyüklükteki evlerde yaşamadıkları, bir çamaşır makinesi ya da interneti olan bir bilgisayara sahip olmadıkları gibi örnekler verdi. Ayrıca çocukların arkadaşlarını eve yemeğe davet etme imkanlarının da olmadığı belirtildi.

2017 yılında Berlin’de sokak çocuklarına yönelik projeden bir fotoğraf. Yurtta günde 100 çocuğa yemek ve eğitim imkanı sunuluyor.

En fazla etkilenenler tek ebeveynle büyüyenler

Yoksulluktan en fazla etkilenen çocukların sadece bir ebeveyn ile büyüyen çocuklar olduğu belirtildi. Buna en az üç çocuklu ve yeterli niteliklere sahip olmayan ebeveynlerin kız ve erkek çocukları ekleniyor.

Araştırma 3 bin 180 çocuğun düzenli aralıklarla ölçülen aile gelirlerinin bu çocukların yaşamları üzerindeki etkilerine dayandırıldı.