İnsan Hak ve Hürriyetlerinin tartıııldığı bir diğer ülkede Rusya. Rusya’da insan hakları kuruluşları üzerindeki baskı günden güne artıyor. Hal böyleyken Rusya Yüksek Mahkemesi çok tartışılacak bir karar aldı. Rusya’da Yüksek Mahkeme, ülkenin tanınmış insan hakları organizasyonu Memorial’ın kapatılmasına karar verdi. Gündeme bomba gibi düşen karar tartışmalara neden oldu.

Ümit Kalın

Alınan karara ise ilginç bir yasal gerekçe gösterdi.

„Yabancı Ajan Yasası“

Başkent Moskova’daki Yüksek Mahkeme’nin yargıcı Alla Nazarova, bugünkü karar duruşmasında Memorial’ın Rusya’da „Yabancı Ajan Yasası“ olarak adlandırılan düzenlemeyi ihlal ettiği hükmüne vardıklarınının altını çizdi.

Memorial ise suçlamaları geri çevirerek hakkında açılan davanın siyasi amaçlı ve hedefin farklı düşünenleri susturmak olduğunu savunuyor. Memorial’ın yöneticilerinden Jan Racınski, mahkeme kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını ifade etti.

Sovyetler Birliği bir „terör devleti“ değildir!

Rusya Başsavcılığı temsilcisi Aleksey Cafcarov da mahkemede organizasyonun kapatılması talebinde bulunarak, Memorial’ın bundan 30 yıl önce dağılan eski Sovyetler Birliği’ni bir „terör devleti“ olarak tanımladığını belirterek, ülkede yalan yaymakla suçladı.

54 bin euro para cezası da verildi

Organizasyona ayrıca kendini „yabancı ajan“ olarak nitelemediği için 54 bin euro para cezası verilmesine de hükmedildi. Söz konusu yasa, dışarıdan fon alan kuruluşların „ajan“ olarak tanımlanmasını ve bu tanımı resmi olarak kullanmasını öngörüyor.

Başsavcılık, kuruluşun internet sitesi de dahil olmak üzere 20’den fazla yayınına „yabancı ajan“ notunu eklemediği gerekçesiyle Memorial hakkında dava açmıştı. Memorial aynı zamanda siyasi mahkumların listesini tutarak „terörist ve aşırı organizasyonları haklı çıkarmakla“ suçlanıyordu. Söz konusu listede aralarında Kremlin karşıtı Aleksey Navalnı’nın de yer aldığı 349 kişi bulunuyor.

“Şaşkınlığa uğrattı“

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de Memorial hakkında verilen karara tepki gösterdi. Kararı kınayan Steinmeier, bunun kendisini şaşkınlığa uğrattığını söyledi. Kremlin ise yöneltilen eleştirileri geri çeviriyor.