Bağdat yönetimi bugünkü meclis oturumunda Kuzey Irak’ta gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumuna karşı çıkan bir kararın altına imza attı.

Kürt milletvekilleri oturumu terk etti

Kürt milletvekiller oylamanın yapıldığı oturumu terkederken, meclis, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye, Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak için „gerekli tüm önlemleri” alma yetkisi verdi.

‘’Karar bağlayıcı değil’’

Oturumu terkeden Kürt milletvekilleri, meclis çoğunluğu tarafından alınan kararın bağlayıcı olmadığını savunurken, Iraklı bir milletvekili kararın cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandıktan sonra resmi gazetede yayınlacağını söyledi.

‘’Kürt Parlementosu kararını verecektir’’

Oylamanın ardından bir açıklama yapan ve geçmişte dışişleri bakanlığı ile maliye bakanlığı görevlerinde bulunmuş, günümüzde ise IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı olan Hoşyar Zebari, „Perşembe günü toplandığında Kürt Parlamentosu bugünkü karara muhakkak bir yanıt verecektir” değerlendirmesini yaptı.

Çatışma endişesi

Türkiye, İran, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Batılı müttefikleri, Kerkük’ü de içine alacak şekilde genişletilen referandumun IKBY ile Bağdat’taki merkezi yönetim arasındaki gerilimi çatışma noktasına kadar götürebileceğinden endişe ediyor.