ABD Ambargolarının ardından büyük bir kuraklık yaşayan İran’ın güney kentlerinde şu kesintilerine karşı protestolar aralıksız sürüyor. Cumhurbaşkanı Ruhani, „protestolar siyasi çatışmaya“ dönüşebilir kaygısını dile getirdi.

Şevket Dalboy

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin güney kentlerinde şu kesintilerine karşı yapılan protestoların, siyasi bir çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Polis sert müdahalelerde bulunuyor

Geçen haftadan bu yana ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı kentler, şu kesintileri nedeniyle protesto gösterilerine sahne oluyor. Polisin sık sık sert müdahale ettiği eylemlerde arbedeler yaşandığının altı çiziliyor.

İran’ın düşmanları vurgusu

Cumhurbaşkanı Ruhani, „Huzistan’daki insanların eylemleri yasal olsa da İran’ın düşmanlarının bu durumu siyasi olarak kullanmalarına izin vermemeliler“ dedi.

„İsyancılar“ ve „karşı devrim yanlısı teröristleri“

Tahran yönetimi, polis ile şu kesintilerini protesto edenler arasında çıkan arbedelerden, „isyancılar“ ve „karşı devrim yanlısı teröristleri“ sorumlu tutuyor. Resmi verilere göre en az iki sivil ve bir polis hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Ancak görgü tanıkları, ölü ve yaralıların sayısının çok daha fazla olduğunu öne sürüyor. Ve yine görgü tanıklarının ifadelerine göre, rejimi eleştiren sloganlar attıkları gerekçesiyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İran mediyası suskun mu?

Farsça yayın yapan yabancı basın kuruluşları, polisin protestoculara sert müdahale görüntülerine yer verirken İran medyasında konuya yönelik çok az haber yer alıyor.

Ruhani’ye suçlama

İran’da kuraklık kaynaklı su sıkıntısı yeni bir sorun değil. Ancak hava sıcaklıklarının 50 dereceye ulaştığı Huzistan eyaleti bu kez çok daha fazla etkilendi.

ABD yaptırımları yatırımlara engel

Cumhurbaşkanı Ruhani son sekiz yıl içinde eyaletin eskimiş altyapısını yenilememekle suçlanıyor. Ruhani ise altyapı değişikliğinin yapılamamasına, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülkede süren eknomik krizi gerekçe gösteriyor.

Ülke geneline yayılırsa?

İran hükümeti, Huzistan eyaletinin farklı kentlerindeki eylemlerin, ülke geneline yayılmasından endişe ediyor. Sosyal medyada Tahran’da çekilen ve birçok kişinin hükümet karşıtı sloganlar atığı görüntüler paylaşılıyor. Protestoların yayılmasını önlemek için hükümet, yargı mensuplarını ve parlamentodan delegasyonları durumu yerinde incelemek üzere Huzistan eyaletine gönderdi.

„Ayrımcılığa uğruyoruz“ suçlaması yapıldı.

Huzistan eyaleti 2019 yılındaki hükümet karşıtı gösterilerin merkezi konumundaydı. Buradaki protestolar, ülke geneline yayıldı. Eyaletteki Sünni-Arap azınlığı, çoğunluğun Şii öldüğü İran’da ayrımcılığa uğradıklarını savunuyor.