İstanbul’da simide yüzde 25 zam yapıldı. 100 gramlık simit gelecek haftadan itibaren 2.5 liradan satılacak.

Ümit Kalın

İstanbul’da sokak simidinin fiyatı 2.5 liraya yükseldi. Daha evvel 2 liraya satılan 100 gramlık sokak simidi, yüzde 25 zamlandı. Simit üreticileri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (İSTESOB) gelen tarifeyle yeni fiyata geçtiklerini açıkladı. Simit üreticileri geçen yıldan bu yana un fiyatlarında yüzde 50’yi aşkın, susam fiyatlarında ise yüzde 20-25 seviyesinde artış olduğunu belirtirken, elektrik, su sarfiyatlarında de artış olduğunu tabir etti. 2.5 liralık fiyatın geçen yıl belirlendiğini söyleyen simit üreticileri, yeni tarifeye geçildiğini kaydetti.

İstanbul Fırıncılar Odası Lideri Erdoğan Çetin, geçen yıldan bu vakte kadar un fiyatlarında yüzde 50 artış olduğunu belirtti. Susamın ithal edildiğine değinen Çetin, “Susam fiyatlarında da yüzde 20-25 seviyesinde bir artış var. Fırınlarda 2 liraya satılıyor simitler. Lakin simitçilerin ve fırıncıların yaptığı simitler farklı oluyor. Fırınlar ekmeklik undan, simitçiler simit unundan yapıyor” diye konuştu.

İstanbullular simidi 2019’da 2 lira, 2018’de ise 1.75 liraya satın alıyordu. Zamdan simitçiler de şikayetçi. Halkın 2 liraya dahi simit alamadığını söyleyen kimi simitçiler, 2.5 liradan satışı pek de mümkün görmüyor.

Maliyetler çok fazla artı

Boğazkesen Simit Fırını yetkilisi, Beyoğlu’nda fiyatların 2.5 lira olduğunu belirterek, bölgelere nazaran fiyatların değiştiğini ve fırınların bir kısmının uyguladığını bir kısmının ise daha düşük fiyatlardan sattığını söyledi. Yetkili şöyle anlattı: “Un ve susam fiyatları arttı. Salgın öncesi un 70-75 liraydı bugün ise 145-150 lira oldu. Emekçi maliyetleri, doğal gaz, elektrik, su faturaları arttı. Fiyat tarifesi yeni çıktı, fiyatlar yavaş yavaş artacak. Aslında geçen yıl bu artırımı uygulamamız gerekiyordu. Ancak salgından ötürü sokağa çıkma yasakları da gelince pek artırım yapılamadı.”

Canlar Simit Fırını yetkilisi ise, “50 kilogramlık unun fiyatı 180 liraya çıkıyor. Susamın tonu 7 bin liraydı artık 15 bin lira. Mayanın fiyatı arttı. 18 litre ayçiçek yağı 70 liraydı artık 250 liraya satılıyor. Maaş, sigorta, kiralar, faturalar var. Fiyatlar artıyor lakin iş yok ki, yüzde 10 kapasiteyle çalışıyoruz” dedi.

Kesimden talep geldi


İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (İSTESOB) yapılan açıklamaya nazaran, 100 gramlık simitin 2.5 lira olmasına yönelik geçen yıl kesimden bir artırım talebi geldi. Maliyetlerin artması nedeniyle yeni tarifeye geçmeye başlandığı belirtilirken, 1.75 ila 2.5 lira ortasında satış yapıldığı söz edildi.

Ankara ve İzmir’de 2 lira!

İzmir ve Ankara’da 100 gramlık simit de 2 liradan tüketiciye sunuluyor. 1.75 liradan satılan simit yüzde 14 artış ile 2 liraya çıktı. Esnaf odaları, artan maliyetler nedeniyle simitlere artırım yapıldığını tabir ediyor.