İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremde son verilere göre 37 kişi yaşamını yitirdi. Depremden 26 saat sonra bir kişi daha enkazdan yaralı olarak kurtuldu.

Haber: Ümit Kalın

Deprem sonrası çok sayıda yaralının tedavi edildiği Ege Üniversitesi Hastanesini ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremde hayatını kaybedenlerinin sayısının 35’e yükseldiğini bildirdi. Basın mensuplarına açıklama yapan Koca, „Servislerimizde yatan toplam 243 hastamız var. Maalesef an itibarıyla 35 canımız hayatını kaybetti. Toplam 885 kişi sağlık kuruluşlarımıza müracaat etti. Şu an yoğun bakımlarımızda sekiz hastanın olduğunu, üç hastamızın durumunun ağır olduğunu söyleyebilirim“ şeklinde konuştu. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da (AFAD) deprem sonucu en az 885 kişinin yaralandığı bildirdi.

26 saat sonra kurtarıldı

Depremde ilk üç katı çöküp yan yatan 11 katlı Yılmaz Erbek Apartmanı’nda enkazdan Halim Sarı 26 saat sonra kurtarıldı. Yaralı olarak kurtarılan Sarı, hastanede tedavi altına alındı. 

Binadaki arama kurtarma çalışmaları sırasında çökme yaşanmaması için binaya vinçler ile destek sağlandı. 

Anne ve ikiz kızları kurtarıldı

Depremin ardından yıkılan binalarda arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İzmir’de enkaz altında kalan bir anne ve ikiz kızları 23 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı. Bayraklı ilçesinde deprem nedeniyle çöken Doğanlar Apartmanı’nın enkazında Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Dereli Perinçek ile dört çocuğu mahsur kaldı. Perinçek ile depremden 16 saat sonra irtibat kuruldu. Ekiplerin yoğun çabası sonucu depremden yaklaşık 23 saat sonra, Seher Dereli Perinçek ile ikizleri Elzem ve Elif Perinçek yaralı olarak kurtarıldı. Bir çocuğun da cansız bedenine ulaşıldı. Yaşamını yitiren çocuğun kimlik tespiti için çalışma başlatıldı.

Sabah saatlerinde de depremden 18 saat sonra dört kişi enkazdan yaralı olarak kurtarılmıştı. 

AFAD, İzmir’de kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü 17 binadan 9’unda çalışmalar tamamlanırken, kalan 8 binada çalışmaların halen sürdürüldüğünü de açıkladı. 

İzmir depreminin simge binası haline gelen Bayraklı’daki Rıza Bey Apartmanı enkazında Cumartesi sabahına kadar çıkarılan 19 kişiden üçü hayatını kaybetti. 1999 depreminde de hasar gören ve güçlendirme çalışması yapılan Rıza Bey Apartmanında arama kurtarma çalışmaları sürüyor.  

Bölgedeki arama ve kurtarma çalışmalarına 5 bin civarında personel ile 20 arama kurtarma köpeği ile 750’den fazla araç katılıyor.

Hasarlı yapılara girilmemesi gerekiyor

Depremde İzmir’in Bayraklı, Bornova ve Buca ilçelerinde en az 17 bina hasar gördü, 5 bina tamamen yakıldı, 7 bina kullanılamaz hale geldi.

AFAD, bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi çağrısı yapıyor. Ayrıca, bölgede yolların acil yardım araçları için boş bırakılması isteniyor.

AFAD, deprem bölgesindeki acil barınma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmaların da aralıksız devam ettiğini duyurdu. Bornova Jimnastik Spor Salonu ve Bornova Öğütcan Spor Salonu’nun depremzedelere tahsis edildiği, ayrıca Aşık Veysel ve Ege Üniversitesi alanlarına çadır kurulumu gerçekleştirildiği bildirildi. 

Cuma gecesi de acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla Bornova ve Bayraklı’da çadırlar kurulmuş, halka yiyecek dağıtılmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ihtiyacı olanlara sabah saatlerinde de kahvaltı dağıtıldığını duyurmuştu. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir’de deprem nedeniyle eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldıklarını açıkladı. Selçuk, eğitime ara verileceğini Twitter hesabından duyurdu.