Ege Denizi’nde merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yoğun olarak hissedilen deprem, büyük paniğe neden oldu. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü.

HABER: SAADET DEMİR

Deprem İzmir’in yanı sıra çevre iller ve İstanbul’da da hissedildi. Denizde su seviyesinin yükseldiği de görüldü. 6 vatandaşımız hayatını kaybederken 257 vatandaşımız kurtarıldı.

İzmir ve çevresi bugün saat 14.51’de büyük bir depremle sallandı. Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıkladı. Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

 İzmir’deki deprem sonrası 6 kişi hayatını kaybetti. Acı haberi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ADAF  duyurdu. Son gelen bilgilere göre 257 kişi yaralı, 12 binada arama kurtarma çalışması sürüyor.

AFAD’dan yapılan açıklamada, „İzmir açıklarında meydana gelen deprem sonrası arama kurtarma ve ilk yardım ekipleri bölgeye ivedilikle gönderildi.“ denildi.

KANDİLLİ: DEPREMİN ŞİDDETİ 6.8

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü, 6.8 olarak açıkladı.

BAKAN KURUM PAKDEMİRLİ DEPREM BÖLGESİNE GİDİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ege Denizi’nde meydana gelen deprem nedeniyle Batman’daki programını iptal edip, deprem bölgesine gitmek üzere yola çıktı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, İstanbul’daki programını iptal ederek İzmir’e gidiyor.

ÇATAKLI’DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Meydana gelen deprem sonrası vatandaşlara çağrıda bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, „Lütfen! Deprem bölgelerinde trafik yoğunluğu oluşturmayın!“ dedi.

ARTÇILAR OLUYOR

Ege Denizi’nde saat 14.51’de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin ardından, Kuşadası Körfezi ve Yunanistan’ın Sisam Adası arasındaki bölgede 3.8 ile 4.5 arasında 8 ayrı artçı sarsıntı meydana geldi.

İZMİR VALİSİ’NDEN İLK AÇIKLAMA

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger „Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili henüz bilgi yok. Kriz merkezine geçeceğiz, gelen bilgiler neyse aktaracağız.“ dedi.

SOYER: CAN VE MAL KAYBININ OLMAMASINI ÜMİT EDİYORUM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yaptı. Tunç Soyer açıklamasında, „Az önce yaşanan deprem nedeniyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can ve mal kaybının olmamasını umut ediyorum. Gelişmeleri takip ediyoruz. Afet ekiplerimiz hazır“ dedi. Açıklama can kayıpları olmadan önce yapıldı!

BAYRAKLI’DA YIKILAN BİNALAR, BORNOVA’DAN ÖLÜM HABERLERİ VAR!

Gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki depremde dört can kaybı yaşandı 152 vatandaş çeşitli şekillerde yaralandı. 12 binada kurtarma çalışmaları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri seferber olmuş durumda. Ülkenin birçok bölgesinden yardım ekipleri yola çıktı. Bayraklı ve Bornova’da yıkımlar var. Depremin ardından 33 artçı depremin daha yaşandığının altı çizildi.

İSTANBUL VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya deprem sonrası yaptığı açıklamada, „İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir.“ dedi.

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Ege’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, Aydın ve Muğla’da da hissedildi.
Depremden sonra vatandaşlar binalardan dışarı çıktı. Bazı binalarda çatlaklar olduğu belirtildi. Jandarma ve polis bölgede tarama çalışması yapıyor.