Okulların ve dükkanların kapanması, alkol yasağı ve sokağa çıkma kısıtlamaları. Almanya Başbakanı Angela Merkel yıl başında sert kısıtlamalar için çağrı yaptı.

Ümit Kalın

Federal Parlamento’da konuşan Başbakanı Angela Merkel, Leopoldina Ulusal Bilim Akademisi tarafından dile getirilen, 24 Aralık ile 10 Ocak tarihleri arasında iş yerleri ve okulların kapanmasına yönelik tavsiyenin değerlendirdiğini ifade etti. Merkel ayrıca, Noel tatiline 16 Aralık’ta başlanması çağrısında bulundu.

Eyaletlerin kararı belirleyici olacak

Ancak bu tavsiyelerin federal hükümet tarafından karara bağlanması durumunda eyaletlerin buna onay verip vermeyeceği henüz bilinmiyor. Leopoldina Ulusal Bilim Akademisi, salgını kontrol altına alabilmek için gelecek haftadan itibaren, gerek işle ilgili gerek ise özel hayattaki temasları asgariye indirmek adına 24 Aralık ile 10 Ocak tarihleri ararında Almanya’nın tamamında „sert bir kapanmanın“ geçerli olmasını önerilmişti.

“Fiziksel temas halla çok yüksek“

Başbakan Merkel Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, „(Fiziksel) temaslar hala çok yüksek. Bunlara yönelik kısıtlamalar yeterli değil“ ifadesini kullandı. 

Karar eyaletlerde

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti başbakanı Armin Laschet de Almanya genelinde önlem alınması çağrısında bulundu.

Laschet, „Ortak çözümler bulmalıyız“ ifadelerini kullanarak, „durumun kontrolden çıktığı eyaletlerin“ hemen eyleme geçmesi gerektiğini kaydetti. Saksonya eyaletini örnek gösteren Laschet, eyalette pazartesi gününden itibaren okul, kreş ve dükkanların kapanacağını söyledi.

Aşağı Saksonya eyaleti hükümet sözcüsü Anke Pörksen ise eyalette okulların 18 Aralık’a kadar açık kalacağını ifade etti.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn da, Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde daha sert kısıtlamalara karar verilmesinin yerinde bir karar olduğunu belirterek sokağa çıkma kısıtlamaları, sınıflarda dönüşümlü ders yapılması ve alkol satışının yasaklanması gibi bölgesel uygulamaların masada olduğunu kaydetti.

Başbakan Merkel’in eyalet yönetimleri ile kısıtlamalarla ilgili istişare toplantısı için hazır olduğu belirtilirken bunun için henüz bir tarih saptanmadığı kaydedildi.