Avrupa’da hızla artan korona vakalarının ardından şaşırtan bir kararın altına AB Sağlık Bakanları iöza attı. Buna göre Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn Avrupa Bilirği (AB)’deki çalışma arkadaşları ile risk bölgelerine seyahat edenler için dönüşlerinde 10 günlük karantina konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Haber Ümit Kalın

Avrupalı siyasetçiler riskli bölgelere seyahat edenlere dönüşte 10 gün karantina uygulanması konusunda anlaştığını duyurdu!

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülke sağlık bakanlarının toplantısında bu kararın alındığını duyurdu. Söz konusu karar Almanya’daki karantina süresini 14 günden 10 güne indirmiş olacak.

Negativ test sonucuna sahib olanlar için durum ne ?

Spahn negatif test sonucu belgelenmesi halinde karantinanın beş güne indirilmesi konusunun ise görüşülmeye devam edildiğini kaydedildi. Almanya’da karantina süresinin indirilmesi bir süredir gündemdki yerini koruyordu.

“Karantina süresinin 5 güne indirilmesi daha kabul edilir“

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili ve sağlık politikaları uzmanı Karl Lauterbach, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, karantina süresinin beş güne indirilmesinin sosyal olarak daha kabul edilebilir olduğunu ve insanların hayatında çok fazla bir aksamaya neden olmayacağını savunmuştu. Diğer partilerin sağlık politikalarından sorumlu yetkilileri de benzer açıklamaları dile getirmiş, beş gün karantina ve negatif test sonucunun yeterli olduğu konusunda değerlendirmelerde bulunmuşlardı.

Ünlü virologtan karara itiraz

Almanya’nın önde gelen virologlarından Christian Drosten ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, karantinanın 5 güne indirilmesini savunmadığını, hastalığın bulaştığı kişilerin izolasyonu konusunda bu değerlendirmeyi yaptığını, „karantina ve izolasyon“ konularının karıştırıldığını belirtti.