Japonya’da bir araştırmacı „tesadüfen“ yeni bir cam türü geliştirdi. 

Bu yeni tip polimer cam, çatladığı ya da kırıldığı zaman basit bir şekilde elle 30 saniye baskı uygulandığında kendi kendini onarıyor. Bu yöntemle eski haline döndürülebilen cam türü, günlük hayatta araba camları, yapı malzemeleri, akvaryumlar gibi birçok üründe kullanılabilecek nitelikte.

Yanagisava’nın buluşu akıllara söz konusu camın akıllı telefon ekranları için de kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu getirdi. Örneğin bu buluşla akıllı telefon ekranlarımızda oluşan çatlakları anında onarabilecek miyiz? Ya da paramparça olmuş bir sehpa camının parçalarını yeniden biraraya getirmek mümkün olacak mı?

Camı geliştiren Yanagisava’ya göre ne yazık ki bu yakın gelecekte gerçekleşmeyecek. Ancak buluş, daha hafif ve uzun ömürlü araba camları gibi ürünlerin yolunu açmış oldu. Buluşun kırılmış camların tamirinden çok, daha uzun ömürlü ürünler ortaya koymak açısından önemli olduğunu söylüyen araştırmacı, “Şu anda ömrü 10-20 yıl olan bir ürünün ömrünü iki ya da üç katına çıkartabiliriz“ diye konuştu.