Tarihinin en ahlaksız anlaşmasını Avrupa’nın en büyük ilaç şirketi Sanofi yaptı. Bir Amerikan devlet kurumuyla ön anlaşma yaparak, olası bir koronavirüs aşısı ilk olarak Amerikalılara ulaşacak. Şimdi „aşı milliyetçiliği“ tartışılıyor.

Fransız ilaç şirketi Sanofi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Paul Hudson, 24 Nisan’da gazetecilerle yaptığı bir telekonferansta, koronavirüs aşısının önce Amerikalılara verilmesinin „muhtemel“ olduğunu söylemişti. Sanofi, bu ihtimali gerçeğe dönüştürecek bir adım atarak, ABD ile bir ön anlaşma imzaladı.

Şirketin İngiliz yetkilisi Paul Hudson, Bloomberg kanalına verdiği demeçte, „ABD hükümeti riskleri paylaşma konusunda yatırım yaptığı için ön siparişte de en büyük hakka sahip“ ifadesini kullandı.

Dünya genelinde yüz farklı proje sürüyor sürmesinde de!

Sanofi’nin önceliği ABD’ye vermesinin nedeni, ABD’nin Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu’nun (BARDA) ilaç şirketlerine yaptığı yatırımlar. Bu şirketlere mali kaynak sağlayan kurum, buna karşılık üretimin bir bölümünün ABD’ye satılmasını istiyor.

Sanofi yetkilisi Hudson birçok kez Avrupa’dan da, ABD’nin stratejisini izleyerek, BARDA gibi yatırımlar yapmasını talep etmişti. 

Hudson aşıda önceliğin ABD’de olacağını işaret etmesine rağmen, Sanofi’nin aşıyı ne zaman bulabileceği belirsizliğini koruyor. Halen dünya genelinde aşıyı bulabilmek için yaklaşık yüz farklı proje yürütülüyor. Söz konusu aşının birçok farklı üretici şirket tarafından piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.