Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin bir danışmanı, Ukrayna’ya ikinci dalga füze saldırısının başladığını duyurdu.

Yüksel Gül

Ukraynalı yetkililer Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri operasyon emri vermesinden kısa bir süre sonra füze saldırılarının ilk dalgasının başladığını ve Ukrayna’nın birçok kentinde askeri tesislerin ve diğer binaların hedef alındığını açıkladı.

40’dan fazla Ukrayna askeri yaşamını yitirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin danışmanı Öleksiy Arestoviç Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk saatlerinde 40’tan fazla Ukrayna askerinin ve yaklaşık 10 sivilin olduğunu açıkladı. Arestoviç, „40’tan fazla askerin olduğunu ve çok sayıda yaralının olduğunu biliyorum. Yaklaşık 10 sivilin de hayatını kaybettiği bilgisine sahibim“ şeklinde konuştu.

Stoltenberg: 100 savaş uçağı göreve hazırmış

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın topraklarını korumak için gerekeni yapacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasına uluslararası kamuoyu sert tepki gösterirken, Ukrayna ve Rusya’dan operasyona dair açıklamalar geliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın topraklarını korumak için gerekeni yapacağını söyledi. NATO’ya üye ülkelerin daimi temsilcileri ile yaptığı toplantı sonrasında konuşan Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle İttifak’ın doğu kanadının güçlendirileceğini ifade etti. 100’den fazla savaş uçağının göreve hazır hale getirildiğini kaydeden Stoltenberg, „Yeni bir kararlılıkla ve daha güçlü bir şekilde tepki vermeliyiz“ şeklinde konuştu. Stoltenberg, NATO’nun birliklerin hızla hareket edebilmesini sağlamak için savunma planlarını da aktıve ettiğini sözlerine ekledi. Ukrayna’da NATO birliklerinin bulunmadığını ifade eden Stoltenberg, Ukrayna’ya asker gönderme planlarının da bulunmadığını vurguladı.

Scholz: Durum çok ciddi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’ya yönelik saldırı ile tüm Avrupa’daki barışı tehlikeye atmakla suçladı. Rusya’nın Ukrayna’yı hedef alan askeri operasyonuna ilişkin olarak bugün Berlin’de açıklamalarda bulunan Başbakan Scholz, „Rus Devlet Başkanı Putin Ukrayna’ya yönelik saldırı ile açık bir şekilde uluslararası hukuka aykırı davranıyor“ dedi. „Durum çok ciddi“ diyen Scholz, Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

NATO’dan „savunmayı güçlendirmek“ için ek adım kararı

NATO’ya üye 30 ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, „Tüm İttifak’ın caydırıcı ve savunma gücünü artırmak için ek adımlar atılmasına karar verdik“ ifadesine yer verildi. Açıklamada, ancak alınan bütün tedbirlerin „önleyici, orantılı ve gerginliği tırmandırmayacak“ şekilde olduğu belirtildi.