Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu, ülkedeki protestolar üzerine 4 Ekim’de yapılan seçimlerin sonuçlarını iptal etti.

Şevket Dalboy

Komisyon, dün yüzde 7’lik seçim barajını seçime katılan 16 siyasi partiden sadece 4’ünün geçtiğini duyurmuştu.

Seçim barajını geçemeyen 12 siyasi parti ve düşük oy oranıyla Meclise girmeyi başaran Bütün Kırgızistan Partisi seçim sonuçlarını kabul etmemişti.

Seçimlerin yenilenmesi talebiyle protestolara başlayan muhalefet taraftarları Cumhurbaşkanlığı ve Parlamentoyu işgal etmişti.

Orta Asya cumhuriyetlerinden Kırgızistan’da pazar günü yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçları protestolara yol açmıştı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, seçimleri yüzde 24,5 oyla Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un kardeşinin genel başkanlığını yürüttüğü Birimdik (Birlik) partisi ile yüzde 23,8 oyla 2015 yılında kurulan Mekenim Kırgızistan (Vatanım Kırgızistan) partisi önde götürüyor. Her iki parti de hükümete yakın tutumuyla biliniyor. Yüzde 7’lik seçim barajını aşamayarak parlamento dışında kalan muhalefet partileri seçim sonucunu tanımadıklarını açıkladı.


Gözlemciler, protestolara binlerce kişinin katıldığını belirtiyor. Bir gösterici AFP ajansına açıklamasında en az 2 bin göstericinin hükümet binasına girdiğini söyledi. Bir görgü tanığı da göstericilerin hiçbir engelle karşılaşmadıklarını, hükümet binasına girdikten sonra milli marşı söylediklerini ifade etti. Hükümetin verdiği bilgilere göre, gösterilerde onlarca kişi yaralanırken bir kişi hayatını kaybetti.


Kırgızistan’da 2017 yılında yapılan seçimlerde ilk kez barışçıl şekilde iktidar değişikliği gerçekleşmiş, Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov Sosyal Demokrat Almazbek Atambayev’den devlet başkanlığını devralmıştı. Atambayev 2011-2017 yılları arasında devlet başkanlığı görevini yürütmüştü. Geçen yıl ağustos ayında yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanması Kırgızistan’da protestolara yol açmıştı. Atambayev’in destekçileri, tutuklamanın siyasi güdümlü olduğunu savunuyor.