Vahşi kapitalizim bir taraftan Dünya’yı yaşanmaz hale getirirken, Almanya’nın Bonn kenti adım adım Dünya İklim Konferansı’na doğru tüm hazırlıklar hızla devam ediyor. Şehir genelinde çalışmalar sürüyor.

Bonn’da yenilikler

Bonn, 6-17 Kasım tarihleri arasında Dünya İklim Konferansı COP23’e ev sahipliği yapacak. Almanya’nın eski başkenti, yeni tren istasyonundan birkaç büyük çadır kente kadar tamamen yenilendi. En büyük çadır komplekslerinden biri de D W’nin arka bahçesine yakın mesafedeki alanda inşa edildi. Burada inşaat için ilk vinçler ağustos başında çalışmaya başladı.

Neden 3 dilde “Hoşgeldiniz”?

Welcome! Willkommen! Bula! İngilizce çünkü küresel bir dil. Konferans Almanya’da gerçekleşiyor. Bu yüzden Willkommen. Ama Bula nedir? Konferans Bonn’da yapılsa da COP23’ün resmi ev sahibi Fiji Adaları. Bula Fiji dilinde hoşgeldiniz ya da dostluk anlamına geliyor.

Dünyayı bir araya getirmek

Ren Nehri kıyısındaki bu büyük salon, dünyanın dört bir yanından insanları buluşturacak. Yaklaşık 40 farklı standta, 196 ülkenin delegeleri, iklim koruma alanındaki ulusal katkılarını bir çatı altında tartışacaklar.

Almanya’nın standı

Tamamlandıktan sonra Almanya’nın standını 3 metre çapında bir LED küre süsleyecek. Ayrıca küçük bir amfitiyatronun yanı sıra Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı ile Almanya Çevre Bakanlığı’nın birer sanal vitrini olacak. Burada 60 kadar etkinlik düzenlenecek.

Ülkeler kendileri ödüyor

En önemli standlardan biri de özellikle geniş bir alan üzerine inşa edilen Hindistan ulusal standı olacak. Ülkeler sergi alanlarının maliyetini kendileri karşılıyor. Onlarca işçi çadır kenti 6 Kasım’a yetiştirmeye çalışıyor. Aydınlatmaya kadar her ayrıntı o güne hazır olmak zorunda.

Biraz mola

Eğitici ve eğlenceli buluşmalar ve fikir alışverişinin yapıldığı bir ortam olsa da konferansa katılmak her şeyden önce zor bir iş. Özellikle gazeteciler için. Katılımcıların böylesi zamanlarda hem dinlenip hem de elektronik cihazlarını şarj edebilmeleri için mola yerleri de düşünülmüş.

Bir fincan kahve?

Elbette böylesi yorucu bir konferans kahvesiz olmaz. Konferansın kahvesi Kosta Rika’da sürdürülebilir şekilde hasat edilen ürün olacak. Burası konukların mola verip sohbet edebilecekleri birçok alandan sadece biri.

Öğle yemeği vakti

Bin 500 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği ana çadırdaki kantin iki kata yayılıyor. Çoğu yiyecek yerel ve mevsimlik ürünlerin yanı sıra organik maddeler içeriyor. Büyük bir vejetarjen açık büfenin de yer aldığı iklim dostu menülerin fiyatları 10-12 euro arasında.

Kilit katılımcılar: STK’lar

Konferansta sivil toplum örgütleri (STK) ve diğer sivil toplum aktörleri kilit rol oynuyor. Bu yüzden kendi sergi alanlarına sahipler. Konferansa yaklaşık 500 sivil toplum örgütü kayıt yaptırdı. 160 ayrı standda çalışmalarını sergileyecekler.

Bonn hazır

Hazırlıkların başlamasından bu yana on haftalık bir zaman geçti. Artık konferansın başlamasına 1 gün kaldı. İlk resme kıyasla çok şey değişti. Çadır kent, dünyanın dört bir yanından gelecek konukları bekliyor. İklimimizi ve geleceğimizi korumak için konukların birlikte çalışmaya başlamasının zamanı geldi. Bonn hazır. Ya siz?