Kuzey Kore’de tutuklanan ABD’li öğrenci Otto Warmbier’in ülkesine iade edildikten sonra hayatını kaybetmesi dünya çapında tepkilere neden olmuştu. Ancak Warmbier Kuzey Kore’de tutuklanan ABD vatandaşlarından sadece biri.

„Devlete karşı işlenen suçlar“

2016 yılında Kuzey Kore’de bir propaganda afişini çaldığı iddasıyla tutuklanan ABD’li öğrenci Otto Warmbier, „devlete karşı işlenen suçlar“ kapsamında 15 yıl „ağır iş“ cezasına çarptırıldı. Warmbier, 2017 Haziran ayında komadayken, Kuzey Kore tarafından ABD’ye iade edildi ve bir hafta sonra da hayatını kaybetti. Warmbier’in ölümünden sonra ABD, vatandaşlarına Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirdi.

„Hükümeti devirmeye teşebbüs“ ve „casusluk“

Güney Kore doğumlu bir ABD’li olan Kim Dong Chul, 2015’te „hükümeti devirmeye teşebbüs“ ve „casusluk“ suçlamalarıyla 15 yıl ağır iş cezasına çaptırıldı. Kuzey Koreli yetkililer, Kim’in ülkede Güney Koreli bir kaynaktan nükleer bağlantılı ve askeri gizli bilgiler içeren bir USB bellek aldığını öne sürdü. Ziyaret etmekte olduğu özel ekonomik bölge Rason’da tutuklanan Kim’in şu anki durumu belirsiz.

“Hükümeti devirmeye çalışmak“

2013’te Kenneth Bae isimli ABD vatandaşı da „hükümeti devirmeye çalışmak“ suçundan 15 yıl ağır iş cezasına çarptırıldı. Rason’da bir limanda katıldığı tur sırasında tutuklanan Bae, çıkarıldığı mahkeme tarafından „militan bir Evangelist“ olarak nitelendirildi. Günde 8 saat çalışmaya zorlandığını ve sağlık durumunun kötü olduğunu söyleyen Bae, 2014’te serbest bırakıldı.

„Düşüncesiz davranış“ ve „düşmanca faaliyetler“

Matthew Miller, 2013’te Pyongyang’a ayak bastıktan kısa süre sonra tutuklandı. Pasaportunu yırttığı ve Kuzey Kore’ye sığınma talebinde bulunduğu açıklanan Miller, „casusluk“ suçlamasıyla 6 yıl ağır iş cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Miller’ın Kuzey Kore hapishanelerinde insan haklarının durumunu gizlice gözlemleme yönünde „şiddetli bir tutkusunun olduğunu“ açıkladı. Miller, 2014’te serbest kaldı.

„Sivillerin ölümünden sorumlu olan sabıkalı“

Yine 2013 yılında 85 yaşındaki ABD’li Kore gazisi Merrill Newman Kuzey Kore’de bir ay alıkonuldu. Ülkeden ayrılmak üzereyken tutuklanan Newman „casusluk ve hükümeti devirmeye teşebbüs faaliyetlerinin beyni“ olmakla suçlandı. „Pişmanlığını ifade ettikten“ ve „Kuzey Kore hükümeti ve Kore halkına karşı işlediği uzun bir suç listesini“ kabul ettikten sonra serbest bırakıldı.

„Diplomatik jestle“ serbest bırakılan gazeteciler

Gazeteciler Euna Lee ve Laura Ling 2009’da mülteciler üzerine bir haber yapmak için ülkeye girdikten kısa süre sonra tutuklandı. İkili 2 ay sonra „ülkeye yasa dışı girme“ ve „düşmanca faaliyetler“ suçlamalarıyla 12 yıl ağır iş cezasına çarptırıldı. İki ay sonra ABD eski başkanı Bill Clinton’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong II ile Pyongyang’da yaptığı görüşmeden sonra iki gazeteci serbest kaldı.