Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Marmara Denizi’ndeki musılaj temizliğiyle ilgili yaptığı açıklamada Toplam 4 bin 202 metreküp musılajı temizleyerek depolama sahalaria gönderdiklerini kaydetti.

Türkiye – Vedat Akbulut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Marmara Denizi’ndeki musılaj temizliğiyle ilgili Twitter hesabı üzerinden bilgi verdi. Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında başlatılan temizliğe „ara vermeden ve her gün daha da yoğunlaşarak“ devam edildiğini söyleyen Kurum „Musılaj temizliğimizin ön birinci gününde de 356 metreküp ile toplam 4 bin 202 metreküp musılajı temizleyerek düzenli depolama sahalarına gönderdik“ dedi.

Sahada bin 550 kişiyle çalıştıklarını söyleyen Bakan Kurum „İstanbul Üniversitesi ile, organik bakteriyle deniz yüzeyindeki musılajın ayrışmasına dair çalışma yürütüyoruz. Salı günü denizimizde, iki yerde oksijen seviyesini artıracak projemizi başlatacağız. Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planımız çerçevesinde, sahada gece gündüz demeden el birliğiyle çalışıyoruz. ‚Marmara hepimizin‘ anlayışıyla hareket ediyoruz“ dedi.

Sinekleri öldürmek mi bataklığı kurutmak mı?

Denizlerde musılaj aşırı azot ve fosfat nedeniyle oluşuyor. Neden oluyor bu? En başta arıtma tesislerinin eksikliğinden. Evsel atıklar denize gidiyor. Kirlenme belirtisidir bu aynı zamanda. Bunları kullanan planktonlar denizin rengini değiştiriyor. Zaman zaman çok fazla oluyorlar. Şu sıcaklığı, bugünkü Marmara Denizi için 19 derece. Normalda 16-17 olması lazım. Bilim insanları sorunun kanağına ıık tutuyor. Siyasi iktidan bu doğrultuda hareket etmek durumunda. Bataklığı kurutmadan sinekleri bitirmenin mümkün olmadığını defalarca gördük.