Federal Almanya’da siyasilerin de adının karıştığı maske skandalının boyutları büyüyor. Yürütülen soruşturma kapsamında ilk tutuklama gerçekleşti.

Ümit Kalın

Almanya’da resmi kurumlara maske tedariğinde para karşılığı bazı siyasilerin aracılık ettiği skandalla ilgili olarak açıklama yapan Münih Başsavcılığı, bir şüphelinin tutuklandığını ve mal varlığına tedbir konulduğunu açıkladı. Ancak tutuklanan kişinin kimliği açıklanmadı.

Nüsslein’in yanı sıra iki şirket çalışanı ve bir de vergi danışmanı bulunuyor.

Savcılığın yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma başlattığı isimler arasında, olaya adı karışan Bavyera Eyaleti’nin eski Adalet Bakanı Alfred Sauter ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinden istifa eden milletvekili Georg Nüsslein’in yanı sıra iki şirket çalışanı ve bir de vergi danışmanı bulunuyor. Savcılık sözcüsü açıklamasında, tutuklama kararının sadece Sauter ya da Nüsslein’a yönelik olmadığını dile getirdi.

Thüringen’de CDU bürolarına polis baskını 

Öte yandan Thüringen eyaletinde eski Federal Meclis Milletvekili Mark Haupmann’ın bürosu ve CDU’nun eyaletteki diğer bazı yerel bürolarında polisin arama yaptığı bildirildi. Hauptmann’ın 997 bin euro değerindeki mal varlığına da tedbir konuldu. Hauptmann’ın Frankfurt kentinde korona maskesi üreten bir firma için aracılık yaptığı ve bunun karşılığında maddi çıkar sağladığı ortaya çıkmıştı. Hakkında Azerbaycan’la birlikte bazı ülkelerde lobicilik yaptığı iddiaları da bulunan Hauptmann hakkında bu konuda da ayrı bir soruşturma yürütülüyor. 

Alman siyasetini sarsan maske skandalı ile ilgili olarak çeşitli kentlerde farklı soruşturmalar yürütülüyor.