Welt Heimat’ta köşe yazıları, kısa hikâyeleri ve şiirleri ile yer alacak olan şair, yazar, senarist, gazeteci, çok yönlü sanatçı Ayça Öztorun’un eserlerini okurken büyük bir keyif alacağınıza inanıyoruz. Ayça Öztorun’a aramıza hoşgeldin diyerek siz okurlarımıza tanıtmak istiyoruz.

Ayça Öztorun; Adana’nın Kozan ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Ankara’da, ortaokulu Kozan’da, Lise öğrenimini de İstanbul’da tamamlayan Ayça Öztorun, eski dönem Adana Milletvekili, Divan Üyesi, Barış Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Öztorun’un kızıdır.

Edebiyata olan bağlılığının, çocuk yaşta babasından aldığı öğretim ve eğitimden kaynaklı olduğunu ve ilk Türkçe öğretmenin de babası olduğunu, babasının öğrencileri ile olan bütünlüğünü ve sevgisini hayatı boyunca unutamayacağını; “Aydınlığa Adanmış bir Yaşam” adlı belgesel niteliği taşıyan kitabının anılar bölümünde babasına yazdığı mektuplarla birlikte yer vermiştir. Ayça Öztorun’un yayınlanmış beş kitabı vardır. Antoloji.com sitesinde şiirleri çok okunan şairler arasında yer almaktadır. Ayça Öztorun yerel gazetelerde, kültür ve sanat dergilerinde köşe yazarlığı yapmıştır. “Aydınlığa Adanmış Bir Yaşam” belgesel niteliğinde yayınladığı ilk kitabıdır. “Gökte Yıldız Yerde Ateş” adlı romanıyla çıkış yapmıştır. “Çiçek Vadisi Bir Cortlak Hikâyesi” adlı romanında bir kasabada geçen macerayı mizah türünde ele almıştır ve senaryoya çevrilmiştir. “Yağmurlar Yağdığında” adlı eserini novella olarak yayınlamıştır. Romanlarının yanı sıra, “Sevdalar Her Dildedir” adlı şiir kitabı da bulunmaktadır. Gazete Satıcısı Çocuk adlı öyküsünü, “Görüş Günü” ismiyle senaryoya çevirip, yapımcılığını da üstlenerek orta metrajlı film olarak beyaz perdeye aktarmıştır.
Yazar Ayça Öztorun’un sinemaya uyarladığı “Görüş Günü” adlı film, İzmir Kısa Film Festivalinde en iyi seçki filmler arasında yerini almıştır.

Gazete Satıcısı Çocuk, Danam Kaçtı, Korkuyorum, Mahallenin Delisi, Bayram Şekeri, Sarımsak Teyze, Babosta Jivago, Hampa Nene, Delikli Türbenin Kehaneti, Bir Milyoncu
Hümber’in Ağaları, Olay Mahali, Çiçekli Mendil, Musto Dayı, Dinle İman Para İle Avrat, Dış Güçler, Şalgamcı Çaplin, adlı öyküleri gazetelerde ve sanat dergilerinde tefrika edilmiştir.

KozanBilgi.Net (www.kozanbilgi.net) İnternet Gazetesi, Güney Gündemi, Çağrı Kültür ve Sanat Gazetesi, Çukurova Lobisi, Egemen Gazetesi, Yakamoz Yakut Kültür, Sanat, Magazin internet sitesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Aratos Kültür ve Sanat dergisinde kısa hikâyeleri yayınlanmaktadır.