Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kabil havalimanı yakınındaki saldırıları kınadı, Afganistan’dan tahliye edilemeyenler için çabalarının süreceğininin altını çizdi.

Ümit Kalin

Merkel, Kabil havalimanı yakınındaki terör saldırılarını sert ifadelerle kınarken, „Tüm ayrıntıları bilmiyoruz. Ancak teröristler ülkeden ayrılmak için havalimanı kapısında bekleyen insanları hedef aldı” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Merkel, „Bu insanlar özgürlük istiyordu, güvenlik istiyordu, bu nedenle onlara yapılan saldırı çok alçakça bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Merkel, Başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, terör saldırılarının bir ya da birkaç intihar eylemcisi tarafından düzenlendiğinin tahmin edildiği bilgisini de verdi.

„Sizleri unutmayacağız”

Askeri uçaklarla yapılan tahliye operasyonlarını durdurduklarını açıklayan Merkel, Afganistan’dan kurtaramadıklarına ise yardım sözü verdi.

Afganistan’dan tahliye edemediklerine „Sizleri unutmayacağız” sözleriyle seslenen Merkel, 31 Ağustos’tan sonra da Taliban ile görüşmeler yoluyla sivil uçuşları ve tahliyeleri mümkün kılmaya çalışacaklarını vurguladı.

Maaş Türkiye’yi de kapsayan ziyaretler gerçekleştirecek

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maaş da, „iğrenç bir saldırı” olarak nitelendirdiği eylemlerini kınaan açıklamalarda bulunarak bunun bir terör saldırısı olduğunu söyledi.

Afganistan’dan askeri tahliye operasyonuna son verildiğini ancak çalışmalara devam edeceklerine işaret eden Maaş, „Afganistan’da sorumluluk taşıdığımız herkes güvende olana kadar çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Afganistan’da kalan Alman vatandaşlarıyla irtibat halinde olmaya devam edeceklerini, ülke dışına çıkmalarını sağlamak için gerekli çalışmaları yaptıklarını anlatan Maaş, ayrıca Afganistan’daki gelişmeleri komşu ve bölge ülkeleriyle ele almak için pazar günü bölge turuna çıkacağını açıkladı.

Maaş, bu kapsamda Türkiye, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan ve Katar’ı ziyaret edeceğini söyledi.