Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’ne bağlı Altena kentinin Belediye Başkanı Dr. Andreas Hollstein (57), dönercide bıçaklı saldırıya uğradı.

Belediye başkanına yönelik saldırının nedeni izlediği mülteci yanlısı politikayla ilintili olduğu düşünülüyor…

Altena Belediye Başkanı Andreas Hollstein

‘Sen belediye başkanımısın’ dedi ve saldırdı

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Altena kentinin belediye başkanı Andreas Hollstein bir dönercide bıçaklı saldırıya uğradı. Boynundan yara alan Hollstein hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra taburcu edildi.

Altena Belediye Başkanı Andreas Hollstein’ın boğazını kesmek isteyen saldırganı durdurup hayatını kurtaran Ahmet Demir (27), ülkede kahraman ilan edildi.

‘’Hayatta kaldığıma şükrediyorum’’

Başkan Hollstein ise „hayatta kaldığına şükrettiğini“ söyledi. Saldırganın alkollü olduğu ve Hollstein’a belediye başkanı olup olmadığını sorduktan sonra bıçakla saldırdığı bildirildi. Altena Belediye Başkanı’na yardım eden bir kişi de saldırgan tarafından hafif şekilde yaralandı.

‘Saldırı siyasi bir eylem’

Tutuklanan failin mülteci politikasıyla ilgili sözler söylediğini belirten Eyalet Başbakanı Armin Laschet, saldırının siyasi bir eylem olduğunu söyledi. Kontenjan fazlası mülteci kabul eden Altena’nın belediye başkanı, Alman Milli Entegrasyon Nişanı’yla ödüllendirilmişti.

Siyasilerin korkulu rüyası

Federal Adalet Bakanı Heiko Maas Twitter hesabından yayımladığı mesajda „kimsenin başkalarına yardım ettiği için saldırıya uğramasına müsamaha edilemeyeceğini ve Almanya’da kin ve şiddete yer olmadığını“ dile getirdi.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker Ekim 2015’teki yerel seçimlerden bir gün önce uğradığı bıçaklı saldırıda ağır şekilde yaralanmıştı. Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble 1990 yılında bir saldırgan tarafından bıçaklanarak felç olmuştu.