Hristiyan Birlik partileri koalisyon görüşmelerinde elde ettikleri bakanlıklara atayacakları isimleri açıkladı. Sosyal Demokrat Parti koridorlarında ise heyecan hakim. İşte muhtemel dördüncü Merkel kabinesi.

Başbakan: Angela Merkel (CDU)

Yeni hükümette başbakan değişmiyor. Hristiyan Demokrat Birlik’in lideri Merkel dördüncü kez bu koltuğa oturacak. İlk kez 2005’te seçilen Merkel’in başbakanlıkta son dönemi olacağı tahmin ediliyor.

Maliye Bakanı: Olaf Scholz (SPD)

Maliye Bakanlığı’nın Olaf Scholz’a teslim edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Şu anda Hamburg Belediye Başkanı olan Scholz’un kabinedeki bir diğer görevi de Başbakan Yardımcılığı olacak. Scholz, SPD’nin maliye konusunda en üst düzey siyasetçisi olarak kabul ediliyor. Scholz, 2007-2009 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapmıştı.

Dışişleri Bakanlığı: Gabriel’le tamam mı devam mı?

Dışişleri Bakanlığı, yeni kabinenin en çok tartışılan koltuğu. Sigmar Gabriel görevini yeni hükümette de devam etme niyetini ortaya koymuş olsa da eski SPD lideri Martin Schulz’la girdiği anlaşmazlık yüzünden büyük olasılıkla bu gerçekleşmeyecek. Şu anki Adalet Bakanı Heiko Maas veya Aile Bakanı Katarina Barley’in bu koltuğa oturabileceği konuşuluyor.

İçişleri Bakanı: Horst Seehofer (CSU)

Yalnızca Bavyera’da faaliyet gösteren ve CDU’nun „müttefik“ partisi olan Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) lideri olan Horst Seehofer, sorumlulukları genişletilmiş İçişleri Bakanlığı’nın başına geçecek. Seehofer, konut ve iskandan da sorumlu olacak.

Başbakanlık Müsteşarı: Helge Braun (CDU)

Devlet Bakanlığı görevini sürdüren Helge Braun, Merkel tarafından Başbakanlık Müsteşarı olarak aday gösterildi. Bu durumda Braun, görevi Peter Altmaier’dan devralacak. Braun’un kurum içerisindeki yükselişi, devamlılık açısından önem taşıyor.

Savunma Bakanı: Ursula von der Leyen (CDU)

2013’ten bu yana Savunma Bakanı olan Ursula von der Leyen’ın görevde kalması muhtemel. Görev süresince Alman ordusu içerisinde çok sayıda skandalın ortaya çıkması, Merkel’in kendisine duyduğu güveni zedelemiş değil. Von der Leyen’ın Merkel’in yerine geçebileceği tartışmaları da Alman medyasına yansımış bulunuyor.

Ekonomi ve Enerji İşleri Bakanı: Peter Altmaier (CDU)

Başbakanlık Müsteşarı görevini sürdüren Peter Altmaier, dördüncü Merkel kabinesinde Ekonomi Bakanlığı görevini üstlenecek. Böylece tam 50 yıl sonra bu bakanlığı bir CDU’lu yönetmiş olacak. Merkel’e son derece sadık olduğu bilinen Altmaier’in yenilenebilir enerji meselesi konusunda da adımlar atması bekleniyor.

Adalet ve Tüketici Koruma Bakanı: Heiko Maas (SPD)

Heiko Maas’ın Adalet Bakanlığı görevini sürdürmesi ihtimali var. Dışişleri ya da çalışma bakanlığı için de adı geçiyor. Bu durumda hukukçu olan Eva Högl’ın yeni adalet bakanı olması da mümkün. Maas, Berlin’e taşınmadan önce küçük Alman eyaleti Saarland’daki eyalet meclisinde SPD’nin Meclis Grubu Başkanı’ydı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Belirsizlik sürüyor

Görevi şu anda sürdürmekte olan kişi yeni SPD Meclis Grubu Başkanı Andrea Nahles. Nahles’in bu görevi sürdürmesi ihtimaller dahilinde olsa da, Katarina Barley ve Hubertus Heil’ın da bu bakanlık için adı geçiyor.

 

Çevre Bakanı: Barbara Hendricks (SPD)

Görevi sürdüren Barbara Hendricks, emeklilik yaşına ulaşmış olsa da devam etemesine kesin gözüyle bakılıyor. Hendricks’in en büyük başarılarından biri, Almanya’nın Kasım 2015’te kabul edilen Paris İklim Anlaşması’na dahil olması oldu. Hendricks emekliliğe ayrıldığı takdirde bu koltuğa SPD’den Matthias Miersch’in oturması mümkün.

Aile Bakanı: Katarina Barley (SPD)

Görevin tam adı Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı. Katarine Barley SPD Genel Sekreteri iken Haziran 2017’de bu göreve geldi. Barley’nin bu görevi sürdürmesi ihtimali masada olsa da kendisinin adı Dışişleri Bakanlığı için de geçiyor. Eğer Barley başka bir bakanlığı devralırsa, SPD’den Christina Kampmann Aile Bakanı olabilir.

Sağlık Bakanı: Jens Spahn (CDU)

Merkel’in Sağlık Bakanlığı için adayı göze çarpan bir isim. 37 yaşındaki Jens Spahn, CDU içerisinde yeni bir nesli temsil etmekte kalmıyor, aynı zamanda Merkel’in mülteci politikasını sert bir biçimde eleştiren bir isim. Spahn, son hükümette Maliye Bakanlığı bünyesinde Devlet Bakanı olarak görev yapmıştı.

Eğitim ve Araştırma Bakanı: Anja Karliczek (CDU)

Önceden otel müdürlüğü yapan Anja Karliczek, Alman siyasetinde adını pek de duyurmamış olan bir isim olmasına rağmen Merkel tarafından Eğitim Bakanlığı için önerildi.

 

 

 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı: Gerd Müller (CSU)

62 yaşındaki Gerd Müller, 2013 Aralık’ından bu yana sürdürdüğü görevde kalacak gibi gözüküyor. Müller, koltuğa talip olan rakibi Dorothee Bär’i geride bıraktı. Bu çerçevede CSU, elde ettiği üç bakanlığa da bir erkek göndermiş oldu. Bär ise Başbakanlığa bağlı Dijitalden Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstleniyor.

Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı: Andreas Scheuer (CSU)

CSU lideri Seehofer’in yakın bir müttefiği olarak bilinen Andreas Scheuer, Almanya’nın yeni Ulaştırma Bakanı olacak. 2009-2013 yılları arasında aynı bakanlıkta Devlet Bakanı görevini üstlenen Scheuer, şu anda CSU Genel Sekreteri.

Gıda ve Tarım Bakanı: Julia Klöckner (CDU)

Julia Klöckner da, 2009-2011 yılları arasında Devlet Bakanı olarak görev yaptığı Tarım Bakanlığına bakan olarak dönüyor. Şu anda CDU Genel Başkan Yardımcısı olan Klöckner, aynı zamanda partisinin Rheinland-Pfalz eyaletindeki lideri. Klöckner, yeni kabinesinde daha fazla kadın ve genç insana yer vermek isteyen Merkel için ideal bir adaydı.