Altına yönelik talep 2018 yılında dünya çapında %74 artarken dünya ikincisi olduk Rusya’dan sonra en çok altın alan ülke Türkiye oldu bizi takiben de Kazakistan üçüncü ülke…
Rusya ekonomisinde devam ettirdiği dolarlaştırma politikası doğrultusunda geçen yıl 274.ton altın alarak 2018’de dünyanın en çok altın alan ülkesi olduÖzellikle ABD tahvillerini elinden çıkararak elde ettiği bütçeyi altına yatıran Rusya’nın altın rezervleri 2018 sonu itibariyle 2133 ton olmuştur Rusya’nın amacı doları değil altını kullanmak böylece dolarda uzak durup altınla işini sürdürmek.
Türkiye ise geçen yıl altın rezervlerini 51.5 ton düzeyinde artırarak dünyanın en çok altın alan ikinci ülkesi oldu. Peki biz aldığımız bu altınları hangi ekonomi dalda da değerlendiriyoruz? Evet biz aldığımız bu altınları rengarenk takılara çevirerek hanımların boynuna asyoruz ya da koluna! Ruslar altınlarını ekonomi yönde kullanırken biz bu altınları Ölü yatırıma dönüştürüyoruz.

Bu dalda Kazakistan’da hiç rahat durmuyor. Yatırımlarını sürekli olarak altına yatırıyorlar, sekiz yıldır kesintisiz olarak altın rezervini artırarak geçen yıl 50.6 ton olarak dünyanın en çok altın alan ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldı.

Böylelikle dünya merkez bankalarının toplam altın rezervleri 2018 yılında 2017’ye kıyasla %74 artışla yaklaşık 34.000 ton olmuştur. Rusya’yı ve Kazakistan’ı anladıkta Türkiye’nin bu kadar altına yönelmesıne doğrusu anlam veremedim. Ülkenin krizle burun buruna olduğu bu dönemde dövize şiddetle ihtiyacımız varken bu kadar altına ne gerek var?
Bu kadar altına yatırım yapan ilkenin enflasyonu ne durumda? Ocak ayına baktığımızda durum pek iyi görünmüyor. İTO verilerine göre İstanbul’da Ocak’ta 1 önceki aya göre parakende fiyatlar %1.14 toptan fiyatlar %1.45 arttı.

İstanbul’da ocakta geçen yılın aynı ayına kıyasla parakende fiyatlar %18 toptan fiyatlar %22.95 artış kaydetti. Parakende fiyatlar Ocak’ta 1 önceki aya kıyasla diğer harcamalarda %5.49 sağlık ve kişisel bakımında ise 3.64 gıdada %2.53 ulaştırma ve haberleşme de %2.13 ev eşyalarını da %1.77 konut %0.42 artarken giyimde %6.22 ve kültür eğitim ve eğlence de %2.16 azalış gösterdi.

Söz konusu dönemde toptan fiyatlar ise mensucatta %4.21 inşaat malzemelerinde yüzde 2:01 malzemelerde %1.34 gıdada %1.17 yıkacak ve enerjide %0.91 işlenmemiş maddelerde %0 87 arttı kimyevi maddeler de ise 0,25 azaldı.

Dünyanın en büyük ekonomisi kimin elinde diye soracak olursak, baktığımızda uzun zamandır listenin ilk sırasını işgal eden Amerika Birleşik Devletleri 19 trilyon dolarlık devasal ekonomisi ile küresel ekonominin yaklaşık %25 ini oluşturuyor.

Çin 12 trilyon dolarlık ekonomisi ile abd ile olan farkı yıllar içerisinde kapatarak dünyanın en büyük ekonomisi olacağı öngörülüyor. Japonya yerini Çin‘e devretmesi ile üçüncü sıradaki yerini korumaya devam ediyor ekonomisi 4 trilyon $ ile Almanya’nın önünde yer alıyor.
Avrupa’da durumu nedir Avrupa’nın en büyük ekonomisi ülkede baktığımızda,
Avrupa’nın en büyüğü 3 trilyon $’ın üzerindeki ekonomisi ile Almanya oluyor. Almanya’yı 2 trilyon dolarlık ekonomisiyle İngiltere takip ediyor. Türkiye nerelerde diye soracak olursanız. Ülkemiz, 849.480 seyrediyor.