OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla işlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın davası yarın görülecek. Peki direnişlerinin ilk gününden bu güne kadar ne olmuştu? Neden açlık grevine başladılar? Nasıl ve ne gerekçe ile tutuklandılar?

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sonrasında ilan edilen OHAl kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamu çalışanları başta olmak üzere birçok meslek grubundan insanlar işlerinden ihraç edildi veya açığa alındı.

Darbe teşebbüsünün hemen ardından başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü üyelerini ayıklama çalışmaları sırasında birçok insan da örgütle bağlantısı olmamasına rağmen işlerinden atıldı.
Nuriye Gülmen de KHK’larla açığa alınan akademisyenlerden biriydi. Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Gülmen, ihraç edilmesinin ardından 9 Kasım 2016’da Ankara Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemi başlattı.

Gülmen saat 12.30’da tek başına başlattığı eylemi için bir de basın açıklaması yaptı. Gülmen basın açıklamasında ‘Kendisi ve binlerce devrimci demokrat kamu emekçisi adına oturma eylemi başlattığını’ belirtti.

Gülmen’in oturma eylemine müdahale eden polis Gülmen ve destekçilerini gözaltına aldı.
Bu olay Gülmen’in tek başına başlattığı ve hızla büyüyen bir direnişe dönüştü.
Bu tarihten itibaren Nuriye Gülmen polis tarafından 17 kez gözaltına alındı.
Tarihler 28 Kasım’ı gösterirken Gülmen ilk kez polis tarafından gözaltına alınmadı.

Bu sırada KHK ile görevinden ihraç edilen öğretmenlerden biri olan Acun Karadağ da son görev yeri olan Halim Şaşmaz Ortaokulu önünde oturma eylemi gerçekleştirmeye karar verdiğini açıkladı.
17 Kasım’da ise açığa alınan öğretmenlerden Semih Özakça ve Esra Özakça da oturma eylemine başlayacaklarını duyurdular ve destek istediklerini belirttiler.

İlerleyen günlerde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça oturma eylemlerini birleştirmeye karar verdiler.
Bu esnada yıllar sonra KHK ile görevinden ihraç edilen Veli Saçılık da Nuriye ve Semih’e katıldı.
Nuriye Gülmen direnişinin 60. gününde meslekten ihraç edildiği haberini aldı.

Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Esra Özakça, Acun Karadağ ve Veli Saçılık her sabah İnsan Hakları Anıtı Önüne gelerek oturma eylemlerini devam ettirdi.
5 Mart’ta ise Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerini geri almak için 11 Mart’ta açlık grevine başlayacaklarını duyurdular.
Nuriye ve Semih, açlık grevleri sırasında birçok kesimden destek gördü. Sanatçılar ve milletvekilleri Nuriye ve Semih için birçok kez çağrıda bulundular.
Nuriye ve Semih açlık grevlerinin 76. gününde tutuklandılar.

Nuriye ve Semih’in tutuklanma gerekçesi olarak ise ‘Tutuklanmamaları durumunda adaletin işleyişine zarar verecekleri’ gösterildi.
Daha sonra Nuriye ve Semih hakkında hazırlanan iki ayrı iddianame birleştirildi. Her iki iddianamede Gülmen ve Özakça’nın “örgüte üye olmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlarından 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.
Nuriye ve Semih açlık grevlerinin 190’ıncı gününde yarın hâkim karşısına çıkacak. İnsan Haber…