İsrail Başbakanı’nın ofisinden yapılan yazılı açıklamada Kürtlerin kendi devletlerini kurmak için „meşru çabalarının“ desteklendiği kaydederken On yıllardır Filistin’in bağımsızlık mücadelesini boğmak için her türlü devlet terörünü uyguladığını unutuyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna İsrail’den destek geldi.

isr-welt-1972
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye, Irak, Suriye ve İran’ın karşı çıkmasına karşın, bağımsız bir Kürt devletini desteklediklerini açıkladı.

‘’ PKK terör örgütü ‘’

Ancak açıklamada PKK’nın İsrail tarafından terör örgütü olarak değerlendirilmeye devam edildiği kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta bir konferans için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan İsrailli general Yair Golan PKK’yı şahsen terör örgütü olarak değerlendirmediğini söylemişti.

Öte yandan Irak ile İsrail arasında diplomatik temas bulunmazken, İran ile Irak arasındaki yakın ilişkiler, İran’ı baş düşmanı olarak gören İsrail’i rahatsız ediyor.

İsrail ile Kürtler arasında ise 1960’lı yıllardan askeri, istihbarat ve ekonomik alanlarda gizli bir işbirliği bulunduğu idda ediliyor.

Irak Meclisi harekete geçti

Salı günü toplanan Irak Meclisi, 25 Eylül’de düzenlenmesi planlanan bağımsızlık referandumunu yapılan bir oylamada reddetmişti.
Ancak IKBY Başkanı Mesud Barzani referandumu gerçekleştirmekte kararlı olduklarını birçok sefer tekrar etti. Kürt Parlamentosu’nun perşembe günü yapılacak oturumda Irak Meclisi’nin kararına karşı resmi bir yanıt vermesi bekleniyor.