Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiye’den, biri Yunanistan’dan olmak üzere toplam 9 göçmeni ve bir Alman polisini öldüren, Köln’de iki kez bombalı saldırı düzenleyerek çok sayıda insanı yaralayan ırkçı terör örgütü NSU’nun hayatta olan üyelerine karşı açılan ve “yüzyılın davası” olarak nitelendirilen davanın baş sanığı Beate Zschäpe için ömür boyu hapis cezası talep edildi.

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekten sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle ilgili davada karar aşamasına gelindi. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde devam edilen davada savcı sanıklar hakkında talep ettiği cezaları da açıklayarak mütaalasını tamamladı.


Başsavcı Herbert Diemer, davanın baş sanığı Beate Zschäpe’nin işlenen 10 cinayet için ömür boyu hapis cezası almasını talep etti. Başsavcı sanık hakkında her cinayet için ayrı ayrı ömür hapis cezası talep etti.

Başsavcı mütalaasında NSU davasının baş sanığı Beate Zschäpe’nin aşırı sağcı örgütün tüm eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğu belirtilerek Zschäpe’nin hapisten çıkması durumunda gözetim altında tutulması için de şartların oluşmuş olduğu ifade edildi.

„Federal Almanya Cumhuriyeti’ne zarar verme”

Zschäpe’nin işbirliği olmaksızın NSU hücresinin diğer iki üyesi Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhard’ın göçmenleri öldürmelerinin, patlayıcılarla eylem düzenlemelerinin ve banka soymalarının mümkün olamayacağının vurgulandığı mütalaada, Zschäpe’nin aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün „halkın gözünü korkutma” ve „Federal Almanya Cumhuriyeti’ne zarar verme” gibi hedeflerini desteklediğinin sabit bulunduğu kaydedildi.