Federal Almanya’da nüfusun yüzde 38’i her iki doz asıyı, yüzde 55’i ise ilk asıyı olduğu kaydedildi. İlk doz aşılamada Bremen ilk Saksonya ise son sırada.

Ümit Kalın

Robert Koch Enstitüsü’nün sayılara göre Perşembe günü 926 bin 463 doz asi yapıldı. Böylece 46 milyon kişi (yüzde 55,6) en az bir doz asi olurken 31 milyon 400 bin kişi (yüzde 37,9) tamamen aşılanmış olduğu görüldü.

Eyaletlere göre ilk aşının en çok yapıldığı yer yüzde 63,7’lik oranla Bremen. Diğer 14 eyalette de yüzde 50 asıldı. Sıralamada sonuncu olan Saksonya’da aşılama oranı yüzde 47,7. Nüfusunun yüzde 43,6’sina her iki asıyı da yapan Saarland ise tam aşılamada birinci sırada. Bu listede ise Brandenburg eyaleti yüzde 34,4 ile sonuncu.

Sars-ÇoV-2’ye karşı aşılama Federal Almanya’da geçen yılın sonunda başladı. Önce yaşlı bakım evlerinde yaşayan 80 yaş üstü insanlar ve sağlık personeli aşılandı. Hastalığı ağır geçirme ya da hayatını kaybetme riski taşıyan kronik hastalara da öncelik tanındı. Şu anda tüm vatandaşlar bir öncelik sıralaması olmaksızın randevu alıp asi olabiliyor. Almanya’da aşı herkese ücretsiz yapılıyor.