Federal Almanya’da nükleer enerjiden çıkış politikası çerçevesinde üç santralın daha kapatılacağı açıklandı. Son üç santralın de 2022 sonuna kadar devre diii bırakılacağı planlanıyor.

Ümit Kalın

Japonya’daki Fukusima nükleer faciası halla afiyalardaki yerini koruyor. Yaşanan bu felaket sonrası nükleer enerjiyi terk etme kararı alan Almanya’da üç santral daha kapatılacak.

Cuma akşamı son

Schleswig-Holstein eyaletindeki Brokdorf, Aşağı Saksonya eyaletindeki Grohnde ve Bavyera’daki Gündremmingen C nükleer enerji santrallerinin yasalar uyarınca Cuma akşamı kapatılacağı açıklandı.

Nükleer enerjiden çıkış yasası devrede

2011 yılında Alman hükümetinin çıkardığı nükleer enerjiden çıkış yasası uyarınca son üç nükleer enerji santralinin de 2022 sonuna kadar kapatılması planlanıyor. Bu santraller Aşağı Saksonya’daki Emsland, Bavyera’daki İşar 2 ve Baden-Württemberg’deki Neckarwestheim 2.

„Son derece sorunlu bir teknolojiye koyulan nokta“

Eski nükleer karşıtı aktivistlerden Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı Jo Leinen, üç santralın kapatılmasıyla nükleer enerjiden çıkışın son aşamaya geçtiğini belirtirken Almanya’nın Yeşiller partili Çevre Bakanı Steffi Lemke de Almanya’da nükleerden çıkışın „son derece sorunlu bir teknolojiye koyulan nokta olduğunu“ söyledi.

„Çevre dostu“ santral olabilir mi?

Avrupa Birliği (AB) düzleminde ise son aylarda nükleer enerjinin geleceğiyle ilgili yeni tartışmalar patlak verdi. Bazı AB ülkeleri nükleerden çıkışta kararlı tutum sergilerken aralarında Fransa ve Polonya’nın da bulunduğu bazı ülkeler yeni „çevre dostu“ santraller kurarak nükleere bağlı kalma planları yapıyor. AB Komisyonu’nun nükleer enerjiyi „çevre dostu“ enerji olarak sınıflandırma planları da tartışmaya yol açıyor.

„Yeni bir Rönesans“

Federal Almanya Çevre Bakanı Steffi Lemke ise, Avrupa’da nükleer enerjinin „yeni bir Rönesans“ yaşamaması uyarısında bulunarak „Nükleer enerji santralleri, yüksek derecede radyoaktif atıklara yol açan yüksek riskli tesisler olmayı sürdürmektedir“ dedi.

Avrupa’daki nükleer enerji santrallerinin giderek yaşlandığına ve işletilmelerindeki riskin giderek arttığına işaret eden Lemke, bazı ülkelerin yeni reaktör tiplerine dayalı planlarını „masal ve mit“ olarak nitelendirerek bunların güvenlik sorununu da atık depolama sorununu da ortadan kaldırmayacağını kaydetti.

SPD Genel Başkanı Şaşkıa Eşken de nükleer enerjinin „çevreci enerji“ diye sınıflandırılmasına karşı uyararak radyoaktif atıkların depolanması sorununun hala çözülememiş olduğuna dikkat çekti. Şimd
karşımızda duran soru şu:
Avrupa Birliği (AB) nasıl bir enerji politikası uygulayacak?