Ünlü Türk halk müziği sanatçısı Nuray Hafiftaş’a, kolon kanseri ve karaciğer kanseri teşhisi konulmuştu. Uzun bir süredir tedavi altında olan Nuray Hafiftaş hayatını kaybetti. Peki, yaşam savaşını kaybederek hayata gözlerini yuman Nuray Hafiftaş kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Nuray Hafiftaş’ın detaylı biyografisi…

Türk halk müziğinin yeşil gözlü kraliçesi olarak anılan Nuray Hafiftaş’a kanser teşhisi konulmuştu. Temmuz ayında büyük bir ameliyat olan Nuray Hafiftaş, karaciğer için kemoterapi tedavisi görüyordu. Türk halk müziğine 100’e aşkın beste kazandıran 53 yaşındaki usta sanatçı uzun bir zamandır kanserle mücadele ediyordu. Aylardır çok şiddetli derecede ağrılar çeken Nuray Hafiftaş, kendisini seven hayranlarından devamlı dua istiyordu. Ancak tedavi altında olan Nuray Hafiftaş’ın hayatını kaybetti.

KEMOTERAPİYE DEVAM…

Kolon ve Karaciğer kanseri teşhisi konulan 53 yaşındaki Nuray Hafiftaş’ın rahatsızlığı Facebook sayfasında paylaştığı hastane fotoğrafıyla ortaya çıktı.
Fotoğrafın altına “Kemoterapiye devam… Allah tüm hastalara şifalar versin inşAllah. Hayırlı kandiller” notunu düşen Hafiftaş Temmuz ayında ameliyat olmuştu.

HAYATIM BİR ANDA TEPE TAKLAK OLDU…

Kanser olduğunu öğrenen Nuray Hafiftaş yaşadığı zor günleri şu sözlerle anlatmıştı: Hayatım bir anda tepe taklak oldu. Ben normalde çok pozitif bir insanım. İlk tedaviye başladığım süreçte çok yoruldum çünkü çok yoğun bir şekilde kemoterapi alıyordum. Ancak buraya adım atar atmaz doktorumun hastalığım hakkındaki detaylı bilgi paylaşımları beni çok mutlu etti. Buraya büyük bir mutlulukla geliyorum.

NURAY HAFİFTAŞ KİMDİR?

Nuray Hafiftaş, 8 Ağustos 1964 yılında Çıldır’da doğdu.
ilkokulu Taksim’de okudu.
İTÜ Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuarı İcra Heyetinde 4 yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak çalıştı.
Aynı yıllarda İstanbul Radyosu’nda da sözleşmeli sanatçı olarak 4 yıl çalıştı.
Şimdiye kadar birçok albüm çıkaran sanatçının 100’ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eserleri var.
Bunlardan „Ayrılık Nikahı“, „Yalan Dünya“ ve „İsyan Ediyorum“u Kibariye, „Hasret“ ve „Gurbet“i ise İzzet Yıldızhan okudu. Sanatçının son albümünde ise kendisine ait Be Hey Gafil ve „Yavrular isimli iki bestesi bulunuyor.
Türk Halk Müziği’nin çağdaş, otantizm’e asla ihanet etmeyen ama teknoloji’ye açık bir neferi oldu. Zaman oldu kendi kulvarında birlikte yarıştıkları meslektaşlarının albümlerinde vokal yapacak kadar alçak gönüllü ve özverili oldu.
Nuray Hafiftaş’ın Türk Halk Müziği klasik sanatçıları literatürüne girmesine neden olan özellikleri kuşkusuz sadece bunlar değil. „Eyvah Gönül“ de ürettikleri eserlerden biri.
Star Prodüksiyon etiketiyle piyasaya çıkan ‚Yazı Bir Dert Kışı Bir Dert‘ isimli son albümünün prodüktörlüğünü Yusuf Savaş üstlendi. 12 eserden oluşan bu albüm yaklaşık dört yıl aradan sonra çıktı.

Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz