Almanya’nın önemli Döner prodüksiyon şirketlerinden biri olan ÖZ EMEK – und Fleischgroßhandendels GmbH düzenlediği geleneksel yıl sonu yemeğinin 28.‘sini düzenlemenin gururunu yaşadı.

ÖZ EMEK GmbH Şirketinin kurucusu Binali Özoğul

Stuttgart’ta düzenlenen yıl sonu yemeğinin açılış konuşmasını firmanın kurucusu ve emektarı olan Binali Özoğul yaptı. Yaptığı konuşmada 28 yıldır kesintisiz olarak gerçekleştirdikleri yıl sonu yemeğinde son kez konuştuğunun altını çizdi. Bundan sonraki yıl sonu yemeklerindeki konuşmaları kendisinin yapmayacağını ve firmalarının yönetimini tamamen gençlere bırakacağını ifade etti. Birlikte üretmenin, birlikte büyümenin ve dostca paylaşmanın önemine değinen Özoğul, davete icabet eden tüm davetlilere ve sanatçı dostlara teşekkür etti.

ÖZ EMEK FİRMASININ sahipliğini üstlenen Hakan Özoğul’da gazetemize yaptığı değerlendirmede babalarının açtığı yoldan sağlam adımlarla ilerleyeceklerini kaliteden, hijyenden asla ödün vermeden faaliyetlerini sürdüreceklerini ifade etti. ÖZ EMEK şirketinin Avrupa’da önemli bir marka olduğuna dikkat çeken Hakan Özoğul, bu başarıda çalışanlarımızın payı çok büyüktür dedi. Onların emeklerine saygı duyuyor ve aile ortamında huzur içinde bundan sonrada çalışacağımıza inanıyorum dedi.

Şirketin Genel Müdürlüğünü yapan Doğuş Özoğul ise sektörlerinde öncü olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydederken, bundan sonraki süreçte de tüm döner ürünlerinde en yüksek teknolojiyle, hijyen koşullarında, helal kesimlerle, kalite memnuniyetlerini koruyacaklarının altını çizdi. Çok hassas olan Döner üretiminde profösyonelleştiklerini de kaydeden Doğuş Özoğul, gelişen ve değişen dünyanın koşullarına uyum sağlayarak büyüdüklerini ifade etti.

ÖZ EMEK GmbH’in bünyesinde faaliyetlerini sürdüren NAZAR Helal Et Dünyası’nın başında bulunan Kaan Özoğul, ‘’Başarılı bir çalışma yılını tamamladık’’ dedi. Et ve et ürünleri, döner prodüksiyon sektöründeki başarılarına başarı katacaklarını söyledi. Burada çalışanlarımızın aileleriyle, dostlarımızla bir araya gelerek az da olsa yorgunluk atmanın, dostlukları pekiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarına dikkat çekti. 2017 yılını geride bırakırken, 2018 yılında da kendilerini hareketli bir yılın beklediğinin bilincinde olduklarını kaydeden Kaan Özoğul, başarı bireysel çalışmalarla değil ekip ruhu ve sahiplenmeye gelir.

Biz bunu bilir, bunu uygulamaya gayret ederiz dedi.

Düzenlenen yılsonu yemeğinde türküler söylendi, halaylar çekildi, Anadolu mutfağının en leziz yemekleri yenilerek 2018 yılında yine birarada, dostluk ve dayanışma bilinciyle buluşak dileğiyle mesajlar verildi.