Pakistan ordu sözcüsü Asif Ghafoor, Pakistan hava sahasında, 2 Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü; bir pilotun ise askerler tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Hindistan medyası, Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Bu haberin ardından Hindistan medyası, Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi.

Güney Asya’nın iki nükleer devi, birbirlerinin uçağını düşürdü. İki Hintli pilot öldü. Pakistan Başbakanı diyalog, Türkiye, Çin ve Rusya ise itidal çağırısında bulundu.

İki hafta önce Pakistan ile Hindistan arasında Cammu Keşmir’deki askeri konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 44 askerin hayatını kaybetmesiyle Hindistan ve Pakistan arasında başlayan gerginlik, dün iki ülkenin birbirinin askeri uçaklarını düşürdüğü açıklamasıyla savaşın eşiğine geldi. Pakistan, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürdü. Pakistan ayrıca, Hindistan askerlerinin iki ülke arasındaki Keşmir Kontrol Hattı’nın diğer tarafından attığı havan mermilerinin 6 sivilin ölümüne neden olduğunu duyurdu.

HİNTLİ PİLOT GÖZALTINDA
Birkaç saat sonraysa Pakistan’ın 3 savaş uçağının Hindistan hava sahasına girdiği haberleri geldi. Hindistan, Pakistan’a ait bir F-16 savaş uçağını düşürdüğünü iddia etti. Pakistan ile Hindistan, bu sıcak gelişmelerin üzerine çok sayıda havalimanının ulusal ve uluslararası uçuşlara kapatıldığını açıkladı. Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, „savaşa doğru gitmek istemediklerini“ belirterek, iki Hint pilotunun ellerinde olduğunu söyledi. Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Raviş Kumar da, Mig-2 tipi savaş uçağının Pakistan tarafından vurulduğunu ve bir pilotun kayıp olduğunu doğruladı.

„F-16 UÇURMADIK“
Bu gelişmelerin ardından Pakistan, Hindistan’ın İslamabad Büyükelçi Vekili’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak „gerilimi düşürme“ çağrısında bulunurken, Pakistan Başbakanı İmran Han, ulusa sasleniş programında Hindistan’a „Sizi bir kere daha diyaloğa davet ediyorum. Sağduyu hakim olmalı. Sorunlarımızı diyalog yoluyla çözmeliyiz.“ dedi. Han, Pakistan jetlerinin Hindistan’daki 6 hedefi vurduğunu kaydetti.

ASKERİ HELİKOPTER DÜŞTÜ: 7 ÖLÜ
Gerginlik devam ederken bu kez Hindistan’ın Cammu Keşmir bölgesinde Hindistan’a ait MI-17 tipi askeri helikopter düştüğü haberi geldi. Yetkililer, olayda 6 Hava Kuvvetleri mensubu ve bir sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. NDTV haber kanalı, Pakistan’ın, helikopterin düşmesiyle bağlantısı olmadığını savunduğunu duyurdu.

‚ÇÖZÜME KATKI YAPMAK İSTİYORUZ‘
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hindistan ve Pakistan arasında artan gerilime ilişkin, „Gerginlikten endişe duyuyoruz, taraflara sağduyu ve itidal çağrısında bulunuyoruz“ dedi. Çavuşoğlu, „Türkiye olarak gerginliğin azaltılmasında ve Keşmir dahil bu problemlerin çözümüne her zaman katkı yapma arzusundayız“ şeklinde konuştu. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov da iki ülkeye itidal çağrısında bulundu.