Uluslararası Af Örgütü Arakan Müslümanlarına dair çarpıcı bir rağor yayınladı. Raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin çok sayıda vakada işlediği işkence, sürgün ve tecavüz suçları belgelerle ortaya konulacak.

Örgütün „Dünyam Bitti (My World is Finished)“ adlı raporunda öldürme, sürgün, tehcir, işkence, tecavüz ve cinsel şiddet vakaları belgelendi.

„şiddet kampanyası“

Raporun ayrıntılarına yönelik bilgi veren Af Örgütü’nün Almanya’daki Asya uzmanı Anika Becher söz konusu vakalarda insanlığa karşı işlenen suçların detaylı şekilde aktarıldığını ifade etti. Örgüt, Myanmar güvenlik güçlerinin yüz binlerce Arakan Müslümanı kadın, erkek ve çocuğun ülkeden gitmesi için bir „şiddet kampanyası“ yürüttüklerini öne sürdü.

Yargılanması talep edildi

Becher, Myanmar hükümetine BM ve diğer bağımsız gözlemcilere sınırlama getirmeden Arakan eyaletine giriş izni vermesi çağrısı yaptı. Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’e bağlı birliklerinin „daha fazla zulüm yapmasını“ engellemesi gerektiğine dikkat çeken Af Örgütü, insan haklarını ihlal eden kişilerin yargılanmasını talep etti.

120’nin üzerinde görgü tanığı

Bangladeş’e sığınmış 120’nin üzerinde görgü tanığının ifadelerine, sağlık personeli, yardım çalışanı, gazeteci ve Bangladeşli yetkililerle yapılmış yaklaşık 30 görüşmeye dayandırılıyor. Örgütün açıkladığı bilgiler Arakan eyaletinden uydu fotoğrafları, video ve fotoğraflarla destekleniyor.

‘’Vatansız“ kabul ediliyorlar

Myanmar’da Budistlerle Müslümanlar arasındaki gerim uzun yıllardır devam ediyor. Arakan Müslümanları, ülkeye gelen kaçak göçmenler olarak sayılıp, „vatansız“ kabul ediliyorlar. İlk kez 2012 yılında Arakan Müslümanları içindeki bir ayrılıkçı grupla Myanmar ordusu arasında çatışmalar çıktı.