Haber: Ümit Kalın

Moskova’dan yapılan açıklamaya göre, ikinci parti S-400’lerin teslimatı için Türkiye’nin son kararının beklendiği belirtildi.

Üzerinde tok fazla tartıılan S-400’ler, dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Türkiye’nin vereceği karar bu tartışmalara farklı bir boyut kazandıracak. Ayrıca S-400 füze sisteminin kullanılıp kullanılmayacağı da merak konusu…

S-400 füze sistemi nedir?

Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmanın ardından S-400 füzeleri gündemin en çok merak edilen konularından biri haline geldi. Peki S-400 füzesi nedir, özellikleri nelerdir? İşte detaylar. Yaklaşık 400 kilometrelik menzile sahip olan S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesinde kullanılıyor. S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelere sahiptir. S-400 sistemlerini kendisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzili. Savunma Sanayisi Araştırmacısı Turan Oguz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar çok sık tekrarlanan etkileri bir kenara bırakıldığında, S-400 Triumph nihai satış sözleşmesinin imzalanması ve tedariğinin gerçekleşmesi durumunda, ülke savunmasına bir dizi önemli katkı yapacağını söyledi.