BM’nin tahminlerine göre yedi yıllık iç savaş Suriye’de 388 milyar dolarlık ekonomik kayba yol açtı.

Birleşmiş Milletler (BM) Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) yedi yıldır devam etmekte olan Suriye’deki iç savaşın 388 milyar dolarlık ekonomik zarara yol açtığını açıkladı.

Foto arşiv

Komisyonun tahminlerine göre Suriye’deki yol, altyapı, bina ve diğer fiziki objelerin tahribatı 120 milyar dolarlık zarar yarattı. Savaş süresince verimlilik düşüşü nedeniyle Suriye’nin Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası’ndaki kayıp ise 268 milyar dolar olarak hesap ediliyor.
BM tahminlerine göre Suriye’deki savaşta şimdiye kadar 400 bin kişi yaşamını yitirdi, 22 milyonluk ülke nüfusunun yarısı evlerini terk etmek zorunda kaldı, en az beş milyon Suriyeli başka ülkelere sığındı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı birlikler ülkenin güneyinde ve kuzey batısında muhalifler ve IŞİD militanlarıyla mücadeleye devam ediyor. Bu savaşı çıkaran emperyalist haydutlardır. 388 milyar dolara dünyada ki en temel sorunları çözmek mümkündü. Kaldıki bundan daha büyük miktarlarda müdahale eden ülkelerin kasasından harcandı. Ama emperyalist haydutların niyeti sorun çözmek asla olmadı. Dünyadaki açkıl ve sefaletin nedeni yoksulları doyurmak değil, zenginleri doyuramamaktan kaynaklanmaktadır. Bunu bunun bilinmesine rağmen mazlumların yanında değil zalimlerin yanında olanlar dünyanın en onursuz insanlarıdır.

Suriye nüfusunun % 53’ü ülkesini terketti. Gitmek zorunda kaldıkları ülkeler ise şöyle :