Almanya’nın batısından sonra Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde de sel felaketi yaşanıyor. Sel felaketinde ölü sayısının 157’ye yükseldiği açıklandı.

Ümit Kalın

Federal Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinden sonra şimdi de Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde sel felaketi can yakıyor. Yoğun yağanyağış Almanya’nın güney doğusundaki Berchtesgaden, Bischofswiesen, Schönau am Konigssee, Marktschellenberg ve Ramsau gibi beldeleri etkisi altına aldı.

Sokaklar şu altında kaldı, toprak kaymaları meydana geldi.

Yağış sonucunda nehirlerin seviyesi yükseldi, sokaklar şu altında kaldı, toprak kaymaları meydana geldi. Berchtesgadener Land felaket bölgesi ilan edilirken evlerin tahliye çalışmaları sürüyor. İtfaiyenin evlerde mahsur kalanları kurtarmak için aralıksız görev yaptığı belirtiliyor. Berchtesgaden’da en az bir kişi hayatını kaybetti.

Passau kentinde de nehirlerin şu seviyesi arttı. Polis park yerlerindeki otomobilleri önlem amaçlı olarak çekti.

Sächsische Schweiz’da da yoğun yoğuş sellere sebep oldu. Bölgede birçok yere ulaşılamıyor. Neustadt, Şebnitz, Bad Schandau, Reinhardtsdorf-Schöna ve Gohrisch’in sellerden etkilendiği belirtiliyor.

Merkel afet bölgesini ziyaret edecek

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün Rheinland-Pfalz’daki afet bölgesi Ahrweiler’a gitmesi bekleniyor. Merkel, Rheinland-Pfalz Başbakanı Malu Dreyer ile 660 nüfuslu Schuld köyünü ziyaret edecek. Sel köydeki birçok evi yerinden söküp atmıştı.

Almanya’da sel felaketinde ölenlerin sayısı 157!

Polisin verdiği bilgilere göre Rheinland-Pfalz eyaletinde Pazar sabahı itibarı ile hayatını kaybedenlerin sayısı 110’a yükseldi. 670 kişinin de yaralı olduğu duyuruldu. Kuzey Ren-Vestfalya’da ise Pazar günü itibarı ile can kaybı 46 olarak açıklandı. Berchtesgaden ile birlikte Almanya’da sel felaketinde ölenlerin sayısı 157’ye yükselmiş oldu. Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde hala birçok insandan haber alınamıyor. Telefon ve internet bağlantılarının kopmuş olması da bölgede iletişimi zorlaştırıyor.

Lasçhet’in gülmesi tepki çekti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Cumartesi günü Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Lasçhet ile Erftstadt’a giderek hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerinde bulundu.

Steinmeier konuşma yaptığı sırada Lasçhet’in arka planda yanındakilerle birlikte güldüğünü gösteren görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Oluşan tepki üzerine Twitter hesabı üzerinden bir özür açıklaması yapan Lasçhet „Bir konuşma durumunda ortaya çıkan izlenimden dolayı üzüntülüyüm. Yakışıksızdı ve üzgünüm“ dedi.

300 milyon euroluk yardım

Federal Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz felaketzedeler için 300 milyon euroluk yardım açıkladı. Konunun Çarşamba günü bakanlar kurulunda gündeme alınacağını açıkladı.

Milyarlık proje önerilecek

Scholz ayrıca afet bölgelerinde yeniden inşa amacıyla milyarlık bir inşa programı önereceğini belirtti. Scholz yıkılan ev, sokak ve köprülerin vakit kaybedilmeden onarılması gerektiğini söyledi.