Sen gülünce güller açar gülpembe
Bülbüller seni söyler biz dinlerdik gülpembe
Sen gelince bahar gelir gülpembe
Dereler seni çağlar sevinirdik gülpembe

Güz yağmurlarıyla bir gün göçtün gittin sen inanamadık gülpembe
Bizim iller sessiz bizim iller sensiz olamadı gülpembe
Dudağımda son bir türkü gülpembe
Hala hep seni söyler seni çağırır gülpembe

Barış Manço 2 Ocak 1943’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası O çocuk yaştayken ayrılmıştır. Babasıyla kalmaya devam eden Barış Manço, babasını da erken yaşta kaybetmesiyle yalnız başına kalmıştır. Galatasaray Lisesi’ni bitirmiştir.

Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra ise Belçika’da güzel sanatlar okumuştur. Akademi hayatı başarılı geçen Barış Manço, müziğe olan ilgisinin 2 yaşlarındayken başlaması sonucunda yurda dönüş yaptığında çıkardığı Dağlar Dağlar isimli şarkısıyla büyük çıkış yakalamıştır. Tarzı Anadolu kökenli Rock olan sanatçı birçok grupta yer almış ve gruplar kurarak konserler vermiştir.

Barış Manço, ilk çıkış yakaladığı yıllarda birçok sanatçıyla da birlikte çalışmıştır. Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile Kaygısızlar grubunda yer almıştır. Bu gruptan ayrılıp Avrupa’da yeni bir grup kursa da kalıcılık yakalayamamıştır.

Ellerimle büyüttüğüm solarken dirilttiğim
Çiçeğimi kopardın sen ellere verdin
Çiçeğimi kopardın sen ellere verdin

Dağlar dağlar
Kurban olam yol ver geçem
sevdiğimi son bir olsun yakından görem
sevdiğimi son bir olsun yakından görem

Kuşlar uçmaz güller soldu yüce dağlar duman oldu
Belli ki gittiğin yerden kara haber var
Belli ki gittiğin yerden kara haber var

Sanatçının daha çok tanınması, Kurtalan Ekspres isimli müzik grubunun kurulmasıyla olmuştur. Birçok konser veren sanatçının ikiyüzü aşkın bestesi bulunmaktadır. 12 altın bir platin albüm ödülleri bulunan sanatçıyı Barış Manço yapan özellikler, kendine has jest ve mimikleriyle birlikte özgün söz ve besteleridir.

 

Ayrıca Barış Manço, Anadolu halkının manevi fikir ve his dünyasından beslenerek tarzını Batı ile kolektif bir şekilde sunmuştur. Bu nedenle çok sevilmiştir. Şarkıları çok sevilen sanatçının eserleri birçok dünya diline çevrilmiştir.

Nasıl anlatsam bilemiyorum içim içime sığmıyor
O deli dolu neşe dolu kişi ben değilim sanki
Dışarısı buz gibi lapa lapa kar var benim içim yanıyor
Eksi kırk derece soğuk suda bile yüzerim inan ki

Kara sevda kara sevda dedikleri daha ne olabilir ki?
Kara sevda kara sevda seni benden kim ayırabilir ki?
Çocukça bir aşk deyip de geçme sakın gülme halime
Nasıl olduğunu anlayamadım ama seviyorum seni delicesine

Barış Manço 1978 yılında Lale Manço ile evlenmiştir. İki erkek çocuğu olmuştur. Sanatçı 31 Ocak 1999 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatın kaybetmiştir.

Barış Manço’nun Müzik ve Müzik Dışı Çalışmaları

Barış Manço ilk klibini Hey Koca Topçu isimli şarkısına 1973 yılında çekmiştir. Klipte, Manço asker kıyafetleriyle karşımıza çıkmıştır. 1980 yıllarına gelindiğinde henüz gelişmemiş bir klip kültürümüz olduğundan Manço, kendi programı için şarkılarını görsel açıdan hareketlendirmeye başladı. En dikkat çekici görseli ise İşte Hendek İşte Deve olmuştur.

Can Bedenden Çıkmayınca ve Arkadaşım Eşek şarkılarının klipleri için birçok şehirde gezmiş ve kliplerinde her zaman sosyal mesajlar vermiştir. Şarkıcının klipleri, TRT’nin ardından birçok özel televizyon kanalı tarafından yayınlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde 1950 yıllarında Erkin Koray öncülüğünde başlayan, Cem Karaca ve Moğollar gibi ünlü isimlerle devam eden rock müziğinin kurucu isimleri arasında yer alır. Sentezlerden oluşan Anadolu Pop ve Anadolu Rock müzik türleri konusunda da Manço’nun ismi sık sık duyulmuştur.

Manço yaşamına devam ederken müzik çalışmaları kadar, müzik dışı yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştur. 1988 yılında, TRT’de çocuklara ve ailelere yönelik bir eğlence programı hazırlayan Manço, “7’den 77’ye” isimli TV programı ile ününe ün katmıştır. Bu programı 378 bölüm yayınlanarak; Türkiye televizyon tarihinde rekor kırdı. 1975 yılında ilk ve tek sinema filmi olan Baba Bizi Eversene’de başrol oynadı.