Almanya’da polisin göz altına alma sürecünde uyguladığı şidet kameralara yansıyınca olanlar oldu. Frankfurt kentinde gözaltına aldıkları bir kişiye yerde ve polis aracı içinde şiddet uygulayan üç polis memurunun görevden alındığı açıklandı. Şiddet görüntüleri ise sosyal medyada yayılmaya başlayarak protestolara neden olmuştu.

Şevket Dalboy

Almanya’nın Frankfurt kentinde gözaltına aldıkları kişiye şiddet uygulayan üç polis memuru görevden alındı. Frankfurt Polisi „resmi görevi ifa etme yasağının“ memurlara çarşamba günü bildirildiğini duyurdu.

“Polis heryerde aynı polis“

Pazar gecesi meydana gelen olayda polis memurlarının 29 yaşındaki şahsa şiddet uyguladığını gösteren iki video sosyal medyada defalarca paylaşıldı. Polis ABD’de de yada Almanya’daolmasının hiçbir önemi yok. Polis aynı polis başlıkları altında paylaşılan Videolardan birinde üç polis memurunun yere yatırdıkları şahsa direnmediği halde tekme ve yumruk attıkları açıkça görülüyor.

Elleri kelepçeli şahıs polis aracında tekmeleniyor

Elleri kelepçelenen şahıs polis aracına bindirildikten sonra araç içinde oturduğu halde polisin tekme attığı da ikinci bir videoda tespit edilebiliyor. Bunu faşizm olarak yorumlayanlarda oldu, polis şiddetinde son nokta diyenlerde. Fakat ortak nokta tüm dünyada polis şiddetinin hızla artığı gerçeğinin altı çizildi.

Disiplin soruşturması açıldı ve görevden alındı

Videolardan birinin ortaya çıkmasının ardından bir polis memuru hakkında disiplin soruşturması başlatılmış ancak memur görevden alınmamıştı. Frankfurt Polisi açıklamasında salı akşamı ellerine ulaşan ve bir başka açıdan çekilen ikinci videonun „daha iyi kalitede olduğunu“ ifade etti. Ayrıca „gözaltı işlemi sırasındaki davranışların daha açık ve net olarak teşhis edildiği“ belirtildi. Yapılan ilk değerlendirmede iki polis memuru hakkında daha disiplin soruşturması açıldığı ve üç polis memurunun da görevden alındığı belirtildi.