Her yıl yüzbinlerce vatandaşımız yıllık tatilini geçirmek için ülkemizi tercih ediyor. Bu yıl da geçmiş yıllarda olduğu gibi bir çok vatandaşımız vatanımızı tercih etmiş, özel arabalarıyla yollara düşmüşler, karşılaştıkları manzaraysa hep aynı… Gümrük kapılarında yığılma var, insanlarımızın saatlerce beklemesine sebep oluyor, malum ülkemizde daha fazla kalmaları için ve zamanlarını değerlendirmek isteyen vatandaşlarımız çile çekiyor. Acaba bu değişebilir mi, hiç soruyor muyuz kendimiz neden diye? Aslında bir çok çözüm var bu sorunu çözmek için.

1) Dış politikamız evet dış politikamızda vatandaşlarımızın ülkemize geleceği sezonları, sezonları diyorum şu Almanya’dan Eyalet sistemi değişik tarihlerde okul tatilleri oluyor, bundan dolayı sıla yolundaki ülkelerle anlaşarak iyi projeyle, iyi programla ayarlama yapılabilir çünkü kapılarında geniş çaplı geçişlere izin verilirse bu sorun ortadan kalkar.

2) Tatil sezonlarında uçak fiyatlarının çok yüksek olması az gelirli vatandaşlarımızı özel arabalarıyla karayollarına mahkum bırakıyor, halbuki sezonlarda uçak fiyatlarının aynı tutulup bir ya da iki sefer fazla uçak koyulursa bu sorun yine çözülür, beş nüfuslu bir aileyi düşündüğümüz zaman 500 eurodan başlayan fiyatlarla bu insanlarımızın uçakla uçuş imkanının yok olduğunu görebiliyoruz.

Bu yıl ben de bir çok vatandaşımız gibi arabamla geldim, eşimle muhabbet ederek Kapıkule’ye kadar kadasız belasız geldik. İzlenimlerim; ülkemizin komşularımızla olan ilişkilerinden dolayı insanlarımıza pek iyi davranılmıyor, gümrük kapıları tam kapsamlı çalışmadığı gibi insanımıza hoş davranılmıyor. Türkiye bu konuda bu sıkıntıyı çözmüş, girişte pasaport kontrolü, araç kayıt kontrolü, daha sonra da gümrük kontrolü yapılıyor. Sistematik şekilde yapılan bu işlemler taktir kazanıyor.

Şimdi yetkili insanlarımıza sesleniyorum. Bu yolun üzeri olan ülkelerle oturun konuşun, bu tatil dönemlerinde üçbeş kapı daha fazla açmalarını sağlayın siz de rahat edin biz de rahat edelim. Bakın unutmayın Avrupa’da aldığınız oyların sayısı pek de az değil aslında. Avrupa’da çıkan oylar Türkiye’den 75 tane milletvekili çıkaracak güçte, bu gücü ihmal etmeyin sayın politikacılarımız. Bu ciddi bir konu, vatandaşlarımızı ihmal etmeyin. Ülkemize getirdikleri dövizin pek az olmadığının siz de çok iyi farkındasınız yani altın yumurtlayan tavuk gözüyle bakmayın sayın politikacılar…

Bir de dönüşe kısaca göz atalım. Kapıkule’den Bulgaristan’a geçmek için saatlerce bekleyen gurbetçilerimiz çileden çıkıyorlar, öyle bir ortam oluyor ki Kapıkule gümrük kapısında artık yiyecek dahi bulamıyorlar. Tabii ki bu arada Kapıkule’de işletmeciler nasibini alıyor. Bazı yolcularımızın yorumları da ‚Acaba buradaki esnafı kalkındırmak için yapılan bir sistem mi?‘ yönünde oluyor. Bulgaristan’da geçtikten sonra bir nevi yollar hafifliyor. Sırplar ve Hırvatlar daha kolaylık sağlıyor, fazla bekletilmeden yollarına devam ediyor gurbetçilerimiz…

Gurbetçilerimizin ne kadar dövizi ülkemize getirdiğini şu an itibariyle açıklayamasam da bir gerçek var ki esnafımızın yüzünü güldürüyorlar. Araba kontrollerinde gördüğümüz kadarıyla bir çok kışlık yiyeceğin yanı sıra kıyafetlerini de ülkemizden almayı tercih ediyorlar. Almanya’da çalışıp kazanıp Türkiye’de harcadıkları aşikar, hal böyle olunca soruyorum, acaba bu gurbetçiler üvey çocuk mu? Niçin sıkıntıları giderilmiyor? Değerli yetkililer tekrar size sesleniyorum, bu konu ciddi bir konu, bu insanları küstürmeyin!