Federal Almanya’nın Hagen kentindeki sinagoga saldırı planladığı şüphesiyle dört kişinin tutuklandığı kaydedildi. Polis sinagogda yapılan aramada tehlikeli bir duruma rastlanmadığının altını çizdi.

Ümit Kalın

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaletindeki Hagen kentinde bir sinagoga saldırı hazırlığı şüphesiyle büyük bir polis operasyonu düzenlendi. Dortmund Emniyet Müdürlüğü, sinagoga saldırı hazırlığı içinde bulunduğundan şüphelenilen dört kişinin tutuklandığını açıkladı.

Saldırı önledi açıklaması

KRV İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise bir gencin tutuklandığı kaydedildi. Eyalet İçişleri Bakanı Herbert Reul da Hagen’daki sinagoga yönelik „ciddi aşırılıkçı bir tehdit“ bulunduğunu belirterek „polislerin bir saldırıyı muhtemelen önlediğini“ kaydetti.

Saldırı tehlikesi tehlikesi bulunduğu tehlukesiyle dün gece polis alarma geçmiş ve sinagog etrafında sıkı güvenlik önlemleri alınmıştı.

Yabancı istihbarat geldi

„Spiegel“ dergisi daha önce yayımladığı haberde 16 yasında bir Suriyelinin patlayıcı maddeyle sinagoga saldırı hazırlığı yaptığına dair yabancı bir ülkeden istihbarat geldiğini ve radikal İslamcı bir saldırı olasılığına karşı alarma geçildiğini bildirmişti. Polisin gencin evinde Çarşamba günü öğleden önce arama yaptığı ve „olası tehlike“ nedeniyle akşamüstü sinagogun çevresini kordon altına aldığı kaydedildi.

Ayın iptal edilmişti

Sinagogda Çarşamba akşamı, Yahudilerin en önemli bayramı olan Yom Kipur için ayın düzenlenmesi planlanıyordu. Saldırı kuşkusu nedeniyle ayın iptal edilmiş, cemaatten sinagoga gelmemesi istenmişti.

İki yıl önce Saksonya-Anhalt eyaletindeki Halle kentinde bir sinagoga Yom Kipur bayramında saldırı girişiminde bulunulmuş, sinagogun kapısını zorla açmayı başaramayan aşırı sağcı Alman saldırgan etraftakilere ateş açarak iki kişinin ölümüne, iki kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.