Federal Alman Berlin İdare Mahkemesi, AB vatandaşı olmayan ve Sinovaç aşısı olmuş kişilere uygulanan seyahat kısıtlamalarının hukuki olduğu yönünde bir kararın altına imza attı.

Ümit Kalın

Mahkeme kararında „AB vatandaşı olmayanlara Sinovaç aşısı ile tam aşılanmış olmalarına rağmen seyahat kısıtlamaları hukukidir“ ifadelerini kullandı.

İran vatandaşı mahkemeye başvurulmuştu

Mahkemeye başvuru, bir İran vatandaşı ile ailesi tarafından yapmıştı. Mahkeme Cuma günü aldığı kararda dava başvurusunu reddetti. Kararın gerekçesi bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Mart 2020 tarihinde konan seyahat kısıtlamasına göre AB vatandaşı olmayan ve ikamet izni bulunmayan kişilerin birinci dereceden aile yakınınını ziyaret etmesini gerektirecek acil bir seyahat nedeni bulunan durumlar dışında ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Karar orantısız mı?

Tahran’da yaşayan İranlı bir kadın aile ziyaretine izin verilmemesi üzerine Almanya’da yaşayan kızı ve torunları ile birlikte mahkemeye itirazda bulundu. Dilekçede İranlı kadının Schengen vizesi olduğu ve iki doz Sinovaç aşısı olduğu ifade edildi. Başvuruda İçişleri Bakanlığı kararının „orantısız“ öldüğü ileri sürüldü.

Sinovaç geçerli asılar arasında değil mi?

Mahkeme başvuruyu „başvurucunun temel haklarına müdahalenin orantısız olmadığı“ gerekçesiyle reddetti. Kararda Sinovaç aşısının, Almanya’da yetki sahibi kurum olan Paul Ehrlich Enstitüsü’nün geçerli koronavirüs asıları listesinde yer almadığına dikkat çekildi.

Peki hangi asılar geçerli ?

Almanya sadece enstitünün ınternet sitesinde yer alan asıları tanıyor, bu asılar ise BioNTech/Pfızer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson.

Berlin İdare Mahkemesi kısıtlamanın listede yer alan asılar üzerinden yapılmasının başvurucunun eşitlik hakkını ihlal etmediğine hükmetti. Ayrıca ziyaretin acilen yapılması gerektiği yönünde de başvurunun ikna edici olmadığı kaydedildi.

Mahkeme kararında ayrıca Schengen Sınır Kanunnamesi’ne göre AB vatandaşı olmayanların seyahat koşulları arasında kamu sağlığına tehdit oluşturmama unsuru olduğuna işaret etti. Koronavirüsün ölümcül olabileceğine dikkat çeken mahkeme Avrupa Birliği Komisyonu’nun da AB ülkesi olmayan ülkelerden seyahatlerin kısıtlanması yönünde tavsiye kararı olduğunu kaydetti.

Karara bir üst yargı merci olan Berlin Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi’nde temyiz yolu açık. Temyiz yolu ile karara karşı itiraz edilecek mi bilinmiyor.