Siz hangi değer hangi ahlaktan bahsediyorsunuz ?

Devrimci gençler Türk kadınına sarkıntılık yapan Amerikalılara saldırırken, MTTB binasından “Kahrolsun Komünizm” sloganları yükselmekteydi yalnızca.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Amerikan askerlerini Dolmabahçe’den denize dökmesinin üzerinden 50 yıl geçti. 6. Filo yaklaşık 48 saat sonra İstanbul Boğazı’nı terk etti. Bir daha da Türkiye’ye gelmedi.

Tarih 15 Temmuz 1968 gösteriyordu. Amerikan’ın Akdeniz gücü olan 6. Filo İstanbul Boğazı’nın serin sularına demir atmıştı. 6. Filo’nun geldiğini duyan üniversiteli gençler yurt çapında eylemler yapmaya başladı. Amerikalıların elini kolunu sallayarak ülke topraklarında gezmesine karşı Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının öncülüğünde başta İstanbul Üniversitesi öğrencileri olmak üzere bir çok üniversiteli genç Taksim’e yürüyüş düzenledi. Deniz Gezmiş ve arkadaşları hiç beklenmedik bir anda Dolmabahçe’ye yürüyerek oradaki ABD askerlerini denize dökerken arka planda neler yaşanmıştı bir göz atalım ve devrimcilerle , ırçı zihniyetin arasındaki farkı görelim…

6 filo kıyıya yaklaştı… Genelev bembeyaz badana yapıldı. Duvarlarına “hoşgeldiniz denizciler” yazıldı. Amerikalı bahriyelilere hastalık bulaşmasın diye, doktorlar gönderildi, genelev komple muayeneden geçirildi.genelevde çalışan kadınlar, göbeklerine “welcome” yazdırdı.

Dolarlarını Türk parasına çevirsinler diye, Dolmabahçe’de döviz bürosu açıldı. Taksim meydanına dev boyutlu Missouri fotoğrafı yerleştirildi. TEKEL, Missouri markasıyla sigara üretti. PTT, Missouri anısına pul çıkardı. Vitali Hakko’nun Şen Şapka’sı “Hoşgeldin Missouri” yazılı eşarplar bastı. Amerikan bayraklı uçurtmalar uçuruldu.

İstanbul belediyesi, Beşiktaş’tan Karaköy’e kadar tüm binaları pırıl pırıl boyadı, asfaltı yeniledi. Sadece Amerikalılara hizmet vermesi için, Dolmabahçe’yle Taksim arasında çalışan, 12 adet belediye otobüsü tahsis edildi. Otobüsler ücretsizdi. Sinemalarda, tiyatrolarda 80’er adet koltuk Amerikalılara ayrıldı, bilet alınmayacaktı.
Ankara’da Missouri adıyla lokanta açıldı. Başkentin en iyi lokantalarından biri, adını Washington olarak değiştirdi.

Ve… “Rus salatası” aniden “Amerikan salatası” oluverdi!

Niko ve Aleko, iki kardeş, Rum vatandaşlarımızdı. İstiklal caddesinde, Atlantik ve Pasifik adıyla iki büfe işletiyorlar, tost, sahanda yumurta, sosis filan, bugünkü tabirle fastfood satıyorlardı. Uyanık Niko efendi, şööle cafcaflı bir tabela hazırladı, üstüne “Amerikan salatası 35 kuruş” yazdı, büfesinin camına yerleştirdi… İstanbul kuyruğa girdi!

Siz Amerikayı yeni mi keşfediyorsunuz düzenbazlar !

1967
ABD’nin 6. Filosu Ekim 1967’de Türkiye’ye gelecekti. Bunu öğrenen bazı devrimci gençler bir dizi protesto hazırlığı yapmaktaydı. İTÜ, Yıldız Teknik ve ODTÜ Talebe Birlikleri, 7 Ekim 1967’de ABD’yi protesto eden ve karaya çıkışlarını engellemeyi amaçlayan bir miting düzenlediler. Geç saatlere kadar beklendi fakat 6. Filo’dan hiçbir asker karaya çıkmadı. Bununla birlikte sabah Dolmabahçe’den karaya çıkması planlanan Filo komutanı Koramiral William İ. Martin çıkmadı. Bir helikopterle ABD konsolosluğuna gidip aynı biçimde gemisine döndü.

6. Filo’ya karşı Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) tarafından yayınlanan bildiride şöyle denmekteydi;

:“Türk Bayrağı Açılmış ve Protestolar Devam Ediyor „Amerika’nın Vietnam’daki vahşetine, Türkiye’deki pervasızlığına dur demenin zamanı gelmiştir. Türkiye’de girebileceği iğrenç oyunların tasavvuru, insan bilincinin bu dev savaş makinesiyle mutlaka başedeceği inancımızdan bir şey eksiltmemiştir.“

Aynı zamanlarda Türkiye Milliyetçi Öğretmenler Konfederasyonu Genel Başkanı Selahattin Arıkan, „Solcuların işi azıtmaları halinde kahraman Türk ordusu müdahale edecek ve Yunanistan’da olduğu gibi komünistlerin hakkını avuçlarına sokacaktır“, açıklamasında bulunmaktaydı. [3]

ABD 6. Filo gemisini taşlayan devrimci gençler

FKF’liler, 6. Filo kaldığı süre boyunca Dolmabahçe’de açlık grevi yapar. 12 Ekim’de başlayan açlık grevine polis saldırır. 16 Ekim gecesi Taksim Anıtı’nın önünde ABD bayrağı yakılır. 6. Filo 17 Ekim’de gitmek üzere demir alırken; FKF açlık grevini ve diğer eylemlerini sonlandırır.

1968
Bir süre sonra, bu kez 29 Ağustos 1968 tarihinde İzmir’de eylemler olacaktır. „Kahrolsun Amerika“ sloganlarıyla yapılan mitingde, bazı faşist güçler kitleye saldırarak iki kişiyi bıçakla yaralar, kitlenin üzerine bomba atarlar. [1]

1969

10 Şubat 1969 tarihinde ABD 6. Filo’suna ait gemilerin İstanbul’a gelişi öğrenciler tarafından protesto edildi. „6. Filo Defol“ eylemlerinde Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan, hayatını kaybetti.[1]

19 Aralık 1969’da ise, 6. Filo yine İzmir önlerine gelmiştir. Devrimci gençler, ABDli askerlerin şehre çıkmak için motorlarla yanaşacağı Gümrük önünde „6. Filo Defol“ sloganlarıyla ABDli askerleri karaya çıkarmamak için protesto eder. 6. Filo Komutanı Downey, önce Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymaya, ardından Kordon’daki NATO karargahı önünden karaya çıkmaya niyetlenir. Fakat karşısında ellerinde taş ve sopalarla bekleyen gençleri görünce karaya çıkmaktan vazgeçer. Eylemlerde başta Mahir Çayan olmak üzere bir çok devrimci gözaltına alınır.

1971
28 Ocak 1971’de İzmir’de yine ABD 6. Filo’sunu protesto eylemleri yapılır.